مجله

اهمیت تمرین گام ها در آموزش پیانو

اهمیت تمرین گام ها در آموزش پیانو

قطعا برای شما هم پیش آمده است که از دیدن یک اجرای زیبای پیانو لذت برده باشید، اجرایی که سراسر احساس بوده و تمام وجود شما را درگیر خود کرده است، از ظرافت‌های قطعه‌ای که شنیده‌اید قطعا به وجد آمده‌اید و بارها دلتان خواسته شما هم می‌توانستید مثل آن نوازنده، آن قطعه را اجرا کنید و این یک آرزوی نشدنی نیست، شما می‌توانید به این مرحله و حتی مراحل بالاتر از آن نیز برسید فقط کافی است پشتکار داشته باشید و به خوبی تمرین کنید. گاها برخی تمرینات ممکن است سخت باشند و شما را خسته کنند ولی همین تمرینات هستند که سطوح مختلف توانمندی شما را در انجام امور مشخص می‌کنند و باعث می‌شوند شما از دیگران بهتر باشید.

در این مقاله قصد داریم شما را با یکی از روش‌های تمرینی در پیانو آشنا کنیم. روش تمرین گام در پیانو تمرینی است که می‌تواند سریع‌تر از آنچه که فکر می‌کنید شما را به مهارت برساند. پس اگر شما هم به دنبال پیشرفت هستید در ادامه این مقاله از سازپلازا همراه ما باشید.

گام در موسیقی چیست؟

 

در ابتدا بگذارید با تعریف گام کمی بیشتر آشنا شویم. گام یک اصطلاح موسیقیایی است که به معنی توالی پله پله‌ای نت‌ها از یک نت مشخص تا اکتاو (فاصله هشتم همان نت) بالاتر آن است. هر گام دارای چند مشخصه اصلی است که در ادامه مختصرا به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

درجه گام: اصوات معین و پی در پی را درجه گام می‌گویند؛
ریشه گام: ریشه گام مهم‌ترین نت یک گام کامل است؛ برای مثال ریشه گام لاماژور نت لا است؛
نوع گام: نوع گام می‌تواند خود به دو صورت گام کروماتیک و دیاتونیک باشد.

گام‌نوازی در پیانو

 

گام‌نوازی در پیانو یکی از مرسوم‌ترین روش‌ها برای تقویت نوازندگان پیانو است. شاید برای شما جالب باشد که حتی بزرگترین اساتید موسیقی نیز ممکن است در روز زمانی را فقط برای تمرین گام‌نوازی در پیانو بگذارند. گام‌نوازی فواید بسیار زیادی را برای هنرجوها و نوازنده‌ها به دنبال دارد که در ادامه دقیق‌تر به فواید آن خواهیم پرداخت. گام‌نوازی می‌تواند سطح توانایی و مهارت شما را چندین پله بالاتر برده و همچنین این تمرین از لازمه‌های یک استاد نوازنده بزرگ پیانو شدن است. پس اگر شما هم قصد دارید روزی به یکی از برجسته‌ترین نوازندگان و اساتید پیانو تبدیل شوید باید به خوبی این تمرین را انجام دهید.

فایده تمرین گام ها چیست؟

 

در این قسمت از مقاله قصد داریم شما را با فواید گام‌نوازی آشنا کنیم. از فایده‌های تمرین گام‌نوازی در پیانو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

تقویت انگشتان دست چپ و راست: با تمرین گام‌نوازی شما در اولین مرحله از تمامی انگشتان دستتان در راستای این تمرین استفاده خواهید کرد و همین امر باعث می‌شود تا حرکت‌های مکانیکی انگشتان دو دست شما تقویت شود.
بالا بردن سرعت نوازندگی: یکی از تاثیرات مهمی که گام‌نوازی در نوازندگی شما می‌گذارد این است که سرعت شما را بالا می‌برد. اگر شما هم با مترونوم تمرین کنید هم با ضرب‌های مختلف آشنا می‌شوید و گوشتان به ضرب عادت می‌کند و هم اینکه با افزایش تدریجی تمپو یا ضرب سرعت نواختن شما زیاد می‌شود و می‌توانید قطعات سختی که نیازمند تندنوازی یا نوازندگی با سرعت بالا هستند را به راحتی تمام بنوازید.
هماهنگ کردن انگشتان: در تمرین گام‌نوازی به این علت که هر دو دست شما درگیر است باعث می‌شود تا دو دست شما به یک هماهنگی مشخصی برسند. این مورد برای پیانو دیجیتال و آکوستیک فرقی نمی کند.
تقویت گوش و شنوایی: از دیگر مزایا و فواید تمرین گام‌نوازی در پیانو تقویت گوش است شما با این تمرین گوش خود را تربیت و تقویت می‌کنید به طوری که پس از مدتی متوجه می‌شوید نتی که در یک قطعه موسیقی معروف در حال نواخته شدن است چه نتی است و یا به راحتی می‌توانید بدون دیدن نت‌های یک قطعه گام و خط ملودی آهنگ را تشخیص دهید.

گام موسیقی چه انواعی دارد؟

 

گام موسیقی به صورت کلی به دو دسته‌بندی کروماتیک و دیاتونیک تقسیم می‌شود. گام کروماتیک به گامی گفته می‌شود که تمام فاصله تمام درجه‌های آن نیم پرده است و گام دیاتونیک به گامی گفته می‌شود که فاصله های درجات مخلتف آن مثل گام کروماتیک به یک اندازه نیستند و متفاوت هستند. خود گام‌های دیاتونیک را می‌توان به چند دسته تقسیم کرد که شامل دسته بندی زیر می‌شود :

گام ماژور

 

هر گام در حالت ماژور شامل 8 نت می‌شود که به دوسته تقسیم می‌شود که هر دسته شامل 4 نت است. هر چهار نت را یک دانگ می‌نامند و فرمول یک گام ماژور به این صورت است که فاصله بین تمام درجه‌ها 1 پرده است بجز فاصله بین درجات سوم و چهارم ، و فاصله بین درجات هفتم و هشتم که به صورت نیم پرده‌ای هستند.

گام ماژور

گام مینور

 

گام مینور خود به سه زیر مجموعه تقسیم می‌شود. گام مینور را با نام گام کوچک نیز می‌شناسند. دسته‌بندی گام مینور شامل گام کوچک تئوریک یا نظری، گام کوچک هارمونیک یا هماهنگ و گام کوچک ملودیک یا نغمگی می‌شود. هر کدام از این گام‌های مینور خود دارای توضیحات مفصلی هستند که از حوصله این مقاله خارج است. شما می‌توانید برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر نسبت به گام‌های موسیقی به دیگر مقالات سایت سربزنید و به منظور به دست آوردن اطلاعات بیشتر و دقیق‌تر از این مقاله‌ها استفاده کنید.

گام مینور مجاری

گام پنتاتونیک

 

گام‌های پنتاتونیک همانطور که از نامشان پیداست شامل پنج نت می‌شوند و از پنج نت ساخته شده اند. خود این گام شامل دسته‌بندی ماژور و مینور می‌شود.

کلام آخر

در این مقاله از سایت سازپلازا با گام در موسیقی آشنا شدیم و به اهمیت تمرین گام‌نوازی در پیانو پرداختیم. برای اطلاعات بیشتر در خصوص گام‌های مختلف و اطلاعات بیشتر در رابطه با پیانو و نوازندگی آن به مجله سازپلازا مراجعه کنید. از اینکه تا انتهای مقاله با ما همراه بودید از شما سپاسگزاریم.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *