مجله

بهترین سن برای شروع یادگیری پیانو

یادگیری پیانو

پیانو یکی از سازهایی است که برای کودکان بسیار جالب و سرگرم کننده است؛ با توجه به اینکه نواختن پیانو و فشردن کلیدهای آن برای کودکان بسیار جذاب است، والدین دوست دارند که فرزندانشان به یادگیری این ساز بپردازند؛ اما سوال همیشگی والدین این است که بهترین سن یادگیری پیانو، چه سنی است؟ پاسخ این سوال به عوامل متعددی بستگی دارد که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

سنین کودکی بهترین سن شروع یادگیری پیانو

با اینکه می‌توان آموختن پیانو را از هر سنی آغاز کرد اما سنین کودکی، بهترین سن یادگیری پیانو است.

همانطور که پیش از این نیز ذکر شد این موضوع همواره برای والدین سوال است که چه سنی برای شروع یادگیری پیانو برای فرزند دلبندشان مناسب است. بهترین سن برای شروع به صورت عمومی بین ۶ تا ۹ سالگی است؛ اما این موضوع که دقیقا چه سنی بهترین سن یادگیری پیانو برای فرزند شماست به عوامل مختلفی بستگی دارد؛ از جمله این عوامل می‌توان به عوامل فیزیکی مانند اندازه دست، هماهنگی، مهارت و استقلال انگشتان اشاره کرد؛ از طرفی دیگر عواملی مانند توانایی تمرکز، توانایی پیروی از یک برنامه عملی و توانایی برقراری ارتباط موثر با دیگران نیز از موارد مهم به حساب می‌آیند.

در مواردی استثناء، برخی از کودکان حتی می‌توانند از سه سالگی شروع به نواختن پیانو کنند، اما والدین باید مطمئن شوند که فرزند آن‌ها می‌تواند حداقل تا عدد ۴ بشمارد و روزانه حداقل ۳۰ دقیقه با تمرکز به تمرین بپردازد.

مزایا یادگیری موسیقی در سنین پایین

نتایج یک مطالعه که در سال ۲۰۱۳ در دانشگاه پکن انجام گرفت، نشان می‌دهد رشد مهارت‌های شناختی (استدلال و حل مسئله، حافظه و مشاهده، قدرت طبقه بندی، پرورش توالی فکر و حواس پنجگانه) در کودکانی که قبل از هفت سالگی شروع به آموختن پیانو کرده‌اند، بسیار بیشتر است و حتی اگر که در سنین نوجوانی یادگیری پیانو را متوقف کنند هم این مزیت همراه آن‌ها می‌ماند.

اما این مورد تنها مزیت یادگیری پیانو در سنین پایین نیست و در ادامه به برخی دیگر از مزایای یادگیری پیانو در سنین کودکی می‌پردازیم.

  • افزایش فعالیت مغز

مزایای نواختن پیانو به چهار دسته‌ی تغییرات فیزیکی مغز، هوش هیجانی بهتر، افزایش سلامتی روانی و افزایش ضریب هوشی تقسیم می‌شود.

تغییرات مثبت در قدرت و ساختار مغز، بعد از ۵ ماه تمرین منظم در سطح مبتدی نیز قابل مشاهده است. این تغییرات حتی با شروع به یادگیری پیانو در سنین بالا نیز مشاهده می‌شود.

  • افزایش اعتماد به نفس و خودباوری

اعتماد به نفس یکی از شاخصه‌های یک شخصیت خوب و موفقیت است؛ تحقیقات نشان داده است که تاثیر آموختن موسیقی برای افزایش اعتماد به نفس بسیار زیاد است.

تمرین و تسلط بر یک قطعه چالش برانگیز، به تمرین و تلاش مداوم نیاز دارد؛ این بدان معنا است که نواختن پیانو نیاز به افزایش نظم، انضباط شخصی و برنامه‌ریزی دارد و پس از ممارست‌های فراوان و دستیابی به هدف مورد نظر، اعتماد به نفس نیز افزایش می‌یابد؛ علاوه بر آن، نواختن پیانو در برابر افراد دیگر و در جمع، به فرد کمک می‌کند تا با استرس خود بهتر کنار بیاید و این موضوع به ناخودآگاه فرد می‌آموزد که چگونه بر هر نوع استرسی در زندگی غلبه کند.

  • عملکرد بهتر در زمینه درسی

تحقیقات متعددی در این زمینه وجود دارد که نشان می‌دهد کودکانی که قبل از شروع مدرسه یا در همان سال‌های اولیه تحصیل، شروع به نواختن پیانو می‌کنند نسبت به هم سن و سالان خود، رشد بیشتری در زمینه مهارت‌های شناختی دارند و این موضوع در زمینه درک و حل مسائل ریاضی به آن‌ها بسیار کمک می‌کند.

  • افزایش خلاقیت

نواختن پیانو با خلاقیت ارتباط تنگاتنگی دارد؛ در واقع یادگیری نواختن پیانو به بهبود خلاقیت و مهارت حل مسئله کمک می‌کند. در کودکانی که در حال یادگیری پیانو هستند، آن قسمت از مغز که مسئول حل مسئله و یافتن راه حل است، فعال‌تر می‌شود و به همین علت است که این کودکان می‌توانند در مسائل و مشکلات زندگی راه حل‌های خلاقانه‌ای را ارائه دهند و با این دست از مشکلات با آرامش بیشتری برخورد کنند.

 

آیا در سنین بالا نمی‌توان اقدام به یادگیری پیانو کرد؟

درست است که تمامی موارد و مزیت‌هایی که گفته شد، وقتی که یادگیری پیانو از سن کودکی شروع شود، زمانی که ذهن انعطاف‌پذیری و آموزش پذیری بیشتری دارد، بسیار محسوس‌تر است اما در هر سنی که یادگیری آن را آغاز کنید (حتی سنین بسیار بالا) می‌توانید تاثیرات آن را بر زندگی خود ببینید. واضح است که هرچه سن بالاتر برود انعطاف ذهن و دست کمتر می‌شود و ممکن است به همان سرعتی که یک کودک بر یک درس پیانو مسلط می‌شود یک بزرگسال نتواند در آن زمان به تسلط کافی برسد اما تا زمانی علاقه، تمرکز و پشتکار وجود دارد، هیچ وقت برای شروع یادگیری پیانو دیر نیست.

چه سازی برای فرزندانتان مناسب‌تر است؟

انتخاب ساز مناسب همیشه برای والدین یک چالش بوده است؛ برای کودکی که تازه آموختن پیانو را آغاز کرده است، خرید پیانو دیجیتال توصیه می‌شود؛ پیانوهای دیجیتال نسبت به پیانوهای آکوستیک فضای کمتری اشغال می‌کنند، به کوک کردن نیازی ندارند و به صورت کلی هزینه‌های کمتری هم دارند. پیانوهای دیجیتال انواع مختلفی دارند و تعداد کلاویه‌های آن‌ها متفاوت است، این موضوع که یک پیانو با چند کلاویه برای فرزند شما مناسب است باید با مشورت مربی انتخاب شود.

کلام پایانی

در این مقاله سعی کردیم یکی از سوال‌های بزرگی که در ذهن والدین هنردوست وجود دارد را برطرف کنیم و متوجه شدیم که بهترین سن یادگیری پیانو، چه سنی است؛ از مزایای یادگیری موسیقی در سن پایین صحبت کردیم و این موضوع مهم را از جنبه‌های مختلف بر زندگی و شخصیت کودک بررسی کردیم.

در صورتی که تمایل دارید اطلاعات بیشتری در خصوص نواختن پیانو بدست بیاورید، با بهترین پیانوها آشنا بشوید و مواردی را در خصوص نواختن و ویژگی‌های این ساز زیبا یاد بگیرید، به مجله سازپلازا مراجعه کنید.

از اینکه تا انتهای مقاله با ما همراه بودید سپاسگذاریم.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *