مجله

تاثیر موسیقی بر ذهن انسان

موسیقی و ذهن

تاثیر قدرتمند موسیقی بر ذهن {مغز}
“موسیقی یک زبان جهانی است، و وقتی به درستی ساخته شود می‌تواند بصورت عمیق بر روح تاثیر بگزارد.”
دیوید مک‌کی David O. McKay
تاثیر قدرتمند موسیقی بر ذهن بصورت علمی مورد تایید قرار گرفته است. آخرین تحقیقات و پژوهش‌ها ثابت کرده است که موسیقی می‌تواند در جنبه‌های مختلف مانند: کاهش درد، برطرف کردن استرس، ایجاد خاطرات و آسیب‌های مغزی تاثیر گذار باشد. در کتاب “The Power of Music” النا مانز گفته است که:”تحقیقات علمی  ثابت کرده است که موسیقی می‌تواند مغز و اعضای دیگر بدن انسان را تحریک کرده و روی آن‌ها تاثیر بگذارد.”
در ادامه با تاثیرات موسیقی بر مغز برای درمان آشنا می‌شویم.
  کاهش درد

” من باور دارم که موسیقی یک درمان کننده است. موسیقی پدیده‌ایی بی‌نظیر از بشریت است. این چیزی است که همه ما با آن دست و پنجه نرم می کنیم. مهم نیست از چه فرهنگی هستیم ، همه عاشق موسیقی هستند” Billy Joel

مطالعات سال 2014 نشان می‌دهد که موسیقی برای بیماران مبتلا به بیماری “فیبرومایلژیا” بسیار مفید می‌باشد. مطالعات مشخص کرده‌اند که شنیدن موسیقی مخصوص آرامش “Relaxing music” برای بیماران باعث کاهش درد و افزایش تحرک می‌شود. محققان بر این باور می‌باشند که موسیقی تاثیراتی مانند مواد روان‌گردان بر روی مغز ایجاد می‌کند. در سال 2013 تحقیقاتی بر مبنای تاثیر موسیقی بر مغز انجام شد و نتیجه آن این شد که موسیقی آرام بخش و ملایم کننده افکار درهم ریخته در ذهن است و از موسیقی می‌توان بعنوان دارو برای برطرف کرد بسیاری از بیماری‌های روحی استفاده کرد.
  برطرف کردن استرس

بسته به نوع موسیقی که شما به آن گوش می‌دهید، موسیقی‌های آرامش بخش توانایی کم کردن سطح بالایی از استرس را برای افراد فراهم کرده و آن‌ها را برای مواجه با فعالیت‌های روزانه آماده می‌کند.
  تاثیر بر حافظه

طبق مطالعاتی که بر روی حافظه انجام شده است، موسیقی توانایی یاداوری خاطرات را برای تمامی افراد فراهم می‌کند. مطالعات تخصصی بر روی بیماری الزایمر مشخص کرده است که موسیقی می‌تواند روند رشد آن را کم کرده و به بهبودی مبتلایان کمک کند.
تشنج ، آسیب مغزی یا سکته مغزی
گزارش شده است که مغز بیماران مبتلا به صرع نسبت به افرادی که صرع ندارند ، به موسیقی متفاوت واکنش نشان می دهند. “افراد مبتلا به صرع قبل از تشنج همزمان می شوند. کریستین چاریتون ، از مرکز پزشکی وکسنر دانشگاه ایالتی اوهایو ، گفت: در مطالعه ما ، بیماران مبتلا به صرع بدون داشتن تشنج با موسیقی همگام سازی می شوند. چاریتون توضیح داد که استرس باعث ایجاد تشنج می شود و افزود: “با گوش دادن به موسیقی ، بسیاری از بیماران گزارش کردند که احساس آرامش می کنند.”

گزارش شده است که مغز بیماران مبتلا به صرع نسبت به افرادی که صرع ندارند به موسیقی واکنش متفاوتی شان می‌دهد. “افراد مبتلا به صرع قبل از تشنج دچار استرس می‌شوند. کریستین چاریتون در این باره گفته است: با گوش دادن به موسیقی، بسیار از بیماران مبتلا به صرع تایید کرده اند که حال بهتری دارند.”
در نتیجه می‌توان با استناد به مدارک موجود درباره تاثیرات موسیقی بر مغز، این نکته را بیان کرد که موسیقی جدا از تاثیری که در فرهنگ و طرز تفکر اجتماع دارد، می‌تواند بر روی بیماری های انسان تاثیر گذاشته و آن‌ها را درمان کند.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *