مجله

تفاوت گیتار کلاسیک و آکوستیک

انواع مختلف گیتار

پیش از پرداختن به موضوع اصلی این مقاله یعنی تفاوت بین گیتار کلاسیک و آکوستیک بهتر است اطلاعاتی را درباره هر یک از این دو گیتار کسب کنیم. شناخت ویژگی‌های هریک از این گیتارها سبب می‌شود اگر در ابتدای مسیر یادگیری گیتار زدن هستیم با شناخت کافی نسبت به دنیای گیتار و همچنین گیتاری که انتخاب کرده‌ایم وارد این مسیر ‌شویم. بنابراین اگر قصد دارید گیتار زدن را شروع کنید اما نمی‌دانید بین گیتار آکوستیک و کلاسیک کدام‌یک را انتخاب کنید به شما توصیه می‌کنیم خواندن این مقاله را از دست ندهید.

گیتار آکوستیک به چه دسته‌ای از گیتارها گفته می‌شود؟

به صورت کلی گیتار آکوستیک به آن دسته از گیتارهایی اطلاق می‌شود که برای شنیدن صدای تولید شده توسط آن‌ها به هیچ‌گونه تقویت کننده یا آمپیلی، نیاز پیدا نکنیم. بدنه تو خالی و بزرگ این گیتار، بستر مناسبی را برای تقویت صدای تولید شده ایجاد می‌کند و از این رو نیازی به استفاده از یک آمپیلی نیست. برای هر گیتار آکوستیکی می‌توان چند ویژگی برجسته و مهم را در نظر گرفت که در ادامه به بیان آن‌ها پرداخته شده است:

 • استفاده از مواد فلزی برای ساخت سیم‌های آن

(در بحث تفاوت بین گیتار کلاسیک و آکوستیک یکی از تفاوت‌های واضح، همین جنس سیم‌های دو گیتار است.)

 • فاصله کم بین سیم‌ها
 • سایز بدنه بزرگ

(بدنه تو خالی از نظر سایزی، اندازه بزرگی دارد.)

 • برخورداری از یک دسته باریک‌
 • صدای تولید شده توسط این گیتار تیز و شفاف است.

گیتار کلاسیک به چه دسته‌ای از گیتارها گفته می‌شود؟

 

به دید عده بسیاری، می‌توان گفت که گیتارهای کلاسیک نوعی گیتار آکوستیک هستند اما در حالت کلی تفاوت‌های ظاهری بسیاری بین آن‌ها وجود دارد. گیتار کلاسیک نوعی گیتار آکوستیک است از این رو برای شنیدن صدای آن شما به استفاده از تقویت کننده یا همان آمپیلی احتیاج پیدا نمی‌کنید. برجسته‌ترین خصوصیات این گیتار در ادامه آورده شده است:

 • استفاده از نایلون و یا فلز برای ساخت سیم‌های این گیتار

(شش سیم به کار رفته شده در ساختار گیتار کلاسیک یا همگی از جنس پلاستیک (نایلون) هستند و یا اینکه سه سیم آن فلزی و سه سیم دیگر از جنس نایلون هستند.)

 • فاصله بین سیم‌های این گیتار نسبتا زیاد است.
 • بدنه‌ای با سایز کوچک
 • دارای یک دسته‌ پهن
 • صدای شنیده شده از آن عمدتا صدایی گرم است.
 • فرت‌های این گیتار، عمدتا علامت‌ گذاری شده هستند.

تفاوت بین گیتار کلاسیک و آکوستیک

کافی است به ویژگی‌های برجسته برشمرده برای هریک از این دو گیتار نگاهی بیندازید تا به پاسخ سوال فوق برسید. در ادامه یک دسته بندی کلی از تک تک تفاوت‌های بین دو گیتار آورده شده است.

 

تفاوت گیتار آکوستیک و کلاسیک

 

• تفاوت‌های ظاهری

سیم‌ها

گیتار آکوستیک عموما از سیم‌های فلزی تشکیل شده است در حالیکه سیم‌های گیتار کلاسیک یا همگی از جنس نایلون هستند و یا اینکه تعدادی از آن‌ها از جنس نایلون و تعدادی دیگر سیمی هستند.

فاصله بین سیم‌ها

همان‌طور که گفته شد فاصله بین سیم‌ها در گیتار کلاسیک بیشتر از گیتار آکوستیک است. این مسئله می‌تواند تا حد زیادی در سهولت استفاده از گیتار، موثر باشد از این رو عمدتا توصیه می‌شود که افراد آماتور برای استارت زدن از گیتارهای کلاسیک استفاده کنند.

علامت‌گذاری فرت‌ها

این مسئله نیز ازجمله مسائل دیگری است که به تفاوت بین گیتار کلاسیک و آکوستیک دامن زده است و سبب شده که گیتار کلاسیک، انتخاب عمده افرادی باشد که قصد دارند گیتار زدن را آغاز کنند. عمدتا، در گیتار کلاسیک شاهد آن هستیم که فرت‌ها علامت گذاری شده اند و همین مسئله راه را برای استفاده آسان افراد آماتور باز کرده است.

اندازه بدنه

بدنه و یا کاسه گیتار کلاسیک در مقایسه با گیتار آکوستیک کوچکتر است.

سایز دسته

همان‌طور که گفته شد دسته گیتار کلاسیک در مقایسه با گیتار آکوستیک، پهن‌تر است.

بیشتر بخوانید: برای خرید گیتار الکتریک یاماها کلیک کنید.

• قیمت انواع گیتار

اگر از آن دسته افرادی هستید که قیمت گیتار، یکی از موضوعات بسیار مهم برای شماست؛ باید بگوییم که گیتار آکوستیک در مقایسه با گیتار کلاسیک، گران‌تر است. این تفاوت بین گیتار کلاسیک و آکوستیک سبب شده که بازهم گیتار کلاسیک انتخاب بسیاری از افراد آماتور باشد که قصد دارند گیتار زدن را آغاز کنند.

 

گیتار های مختلف

 

• صدای تولید شده و تفاوت‌های بین کاربردهای آن‌ها

نوع صدای تولید شده توسط هر یک از این دو دسته سیگار، مسئله مهمی است که استفاده از آن‌ها را در سبک‌های مختلف موسیقی مشخص می‌کند. همان‌طور که گفته شد صدای تولید شده به وسیله گیتار آکوستیک عمدتا صدایی تیز و شفاف است به همین خاطر از این گیتار عمدتا در سبک‌هایی همچون بلو، جاز، راک و پاپ استفاده می‌شود. در مقابل با گیتارهای کلاسیک مواجه هستیم که صدای گرمی دارند و همین مسئله سبب می‌شود که در سبک‌های موسیقی متفاوتی نسبت به گیتار آکوستیک مورد استفاده قرار گیرند.

برای یادگیری از کدام گیتار شروع کنیم؟ آکوستیک یا کلاسیک

پاسخ به این سوال تا حد بسیار زیادی تابع علاقه شما و میزان زمانی است که صرف یادگیری گیتار مدنظر خود می‌کنید. بنابراین نمی‌توان یک نسخه کلی برای همه صادر کرد. با این وجود به علت آنکه گیتار کلاسیک دارای دسته پهن‌تری است، بدنه کوچک‌تری دارد و همچنین فاصله بین سیم‌های آن در مقایسه با گیتار آکوستیک بیشتر است؛ شاید بتوان گفت که سهولت استفاده از گیتار کلاسیک در مقایسه با آکوستیک بیشتر است. اگر هم به دنبال گیتار ارزان‌تری برای شروع هستید، بدون شک، پیشنهاد ما به شما، خرید گیتار کلاسیک است.

سخن پایانی

گیتارهای کلاسیک و آکوستیک هر دو از نظر آنکه شما برای شنیدن صدای تولید شده توسط آن‌ها به آمپیلی احتیاجی پیدا نخواهید کرد مشابه یکدیگر هستند. البته دارای تفاوت‌های ظاهری بسیاری نیز هستند. عمده تفاوت بین گیتار کلاسیک و آکوستیک را می‌توان در ظاهر این ساز، فاصله بین سیم‌ها، ابعاد بدنه، سایز دسته و همچنین قیمت آن‌ها دانست. لازم به ذکر است که از نظر نوع صدای تولید شده نیز این دو گیتار دارای تفاوت‌های فاحشی هستند. به عنوان مثال صدای تولید شده توسط گیتار آکوستیک در مقایسه با گیتار کلاسیک تیزتر و شفاف‌تر است و همین مسئله سبب شده از این گیتار در سبک‌هایی مختلف موسیقی همچون بلو، جاز، راک و پاپ استفاده شود.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *