مجله

فواید موسیقی برای کودکان

نواختن ساز کودکان

شاید شما هم درگیر این بوده‌اید که کودک دلبندتان را به کلاس‌های ورزشی و تربیتی بفرستید تا آمادگی جسمانی و تربیتی خوبی داشته باشد. ولی تا به حال به این اندیشیده ‌اید که می‌توانید برای کودکان شرایطی را فراهم کنید تا هوش آن‌ها نیز افزایش یابد؟ در سن و سال کودک شما فوق برنامه‌هایی که سرگرم کننده باشند برای کودکان از جذابیت زیادی بهره‌مند هستند. یکی از این فعالیت‌های فوق برنامه یادگیری موسیقی است. با یادگیری موسیقی عملکرد هوش فرزند شما افزایش پیدا می‌کند و این موضوع نه‌تنها در هوش بلکه در شخصیت و تربیت کودک شما تأثیرگذار است. تأثیراتی که می‌توانید آن‌ها را در رشد فردی کودکان در ریاضیات و یادگیری الفبا ببینید. در این مقاله از سایت ما در سایت سازپلازا قصد داریم تا به فواید موسیقی برای کودکان بپردازیم. اگر تربیت و افزایش هوش و شخصیت فرزندتان برای شما از اهمیت بالایی برخوردار است در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

 

تاثیر مثبت موسیقی بر هوش کودکان

یکی از تأثیرات مستقیم موسیقی بر کودکان افزایش هوش کودک با یادگیری موسیقی است. تحقیقات حاکی از این است که کودکانی که به یادگیری موسیقی می‌پردازند از هوش بیشتری نسبت به همسالان خودشان برخوردار هستند. یکی از علت‌های این موضوع می‌تواند درگیر کردن قسمت‌های مختلف ذهن در حین نوازندگی و به چالش کشیدن هوش و مغز باشد. هرچه این تمرین‌ها بیشتر شود رشد مغزی و هوش کودک شما بیشتر خواهد شد. با توجه به این موضوع که کودکان در هنگام یادگیری موسیقی با مفاهیم ریتم و کسرها آشنا می‌شوند در آینده نیز راحت‌تر از همسالان خود می‌توانند به تحلیل مسائل ریاضی بپردازند.

باهوش بودن یک مورد غریزی و یا ارثی نیست. فرزند شما نیز می‌تواند جزو آن دسته از کودکان باهوشی باشد که قدرت تحلیل بالایی دارد و می‌تواند به راحتی از پس سخت‌ترین مساله‌های ریاضی و… بر بیاید.

 

تاثیر موسیقی بر سلامت روحی و جسمی کودکان

از دیگر مواردی که موسیقی بر کودکان تأثیر می‌گذارد و جزو فواید موسیقی برای کودکان است؛ سلامت روح و جسم آن‌ها است. در مورد سلامت جسمی می‌توان این مورد را در هماهنگی‌های اجرا و حتی نواختن خود ساز دانست. سلامت جسمی خود را در سازهایی با تحرک بالاتر مثل سازهای کوبه‌ای بیشتر نشان می‌دهد؛ و اما در خصوص سلامت روحی همان‌طور که می‌دانید آموزش موسیقی هم به‌صورت فردی و هم به‌صورت گروهی انجام می‌شود. همین تمرینات گروهی می‌تواند تجربه‌ی خوب یک کارگروهی و سلامت روحی را برای کودک دلبند شما به همراه داشته باشد. از نمودهای این سلامت روحی کنترل استرس و اضطراب و کاهش آن است. در ادامه این مورد را بیشتر برای شما عزیزان شرح داده‌ایم.

 

• تاثیر موسیقی بر اضطراب و استرس:

یکی از مواردی که موسیقی تاثیر قابل توجهی بر روی آن می‌گذارد کاهش استرس و تنش‌های روحی در کودکان است. تاثیر موسیقی بر روی کودک شما هم می‌تواند تاثیر خود موسیقی و هم می‌تواند تاثیر محیطی بر روی کودک شما باشد. حضور کودک شما در جمع‌هایی که به تمرین و نوازندگی می‌پردازند باعث می‌شود که از نظر استرس و اضطراب فرزند شما در محیطی آرام و شاد و به دور از استرس قرار بگیرد. همین امر باعث کاهش استرس و اضطراب توسط موسیقی برای کودکان می‌شود.

اما در مورد تاثیر خود موسیقی بر استرس و اضطراب کودکان می‌توان گفت که موسیقی کودکان عمدتاً فضایی شاد و توام با انگیزه و انرژی دارد. موسیقی‌ها و آهنگ‌هایی که کودکان می‌نوازند، از تحرک و انرژی خوبی برخوردار هستند و منجر به شادی کودکان شده که استرس و اضطراب را در آن‌ها کاهش می‌دهد.

 

آموزش پیانو به کودکان

تاثیر مثبت موسیقی بر اعتماد به نفس کودکان

از فواید موسیقی برای کودکان حضور در جمع‌های نوازندگی، اجرا برای خانواده، دوستان و فامیل و همچنین مورد تائید و مقبولیت قرار گفتن کودکان از طرف دیگر اعضای خانواده، به علت یادگیری یک مهارت هنری است؛ که این موارد تأثیر بسیار زیادی بر اعتماد به نفس کودک شما می‌گذارد. اینکه فرزند شما می‌تواند یک ساز را بنوازد و شعری را در کنار آن بخواند به‌صورت ناخودآگاه یک حس غرور مثبت در فرزند شما ایجاد می‌کند که خودباور شده و ‌ایمان پیدا می‌کند. یکی از موارد مهم دیگری که در اعتماد به نفس کودک شما تاثیرگذار است، اجرا است. برای اجرای موسیقی در یک جمع چه کوچک و چه بزرگ نیاز به جسارت و شجاعت دارد؛ اجرای موسیقی می‌تواند جسارت و شجاعت فرزند شما را افزایش دهد که در نتیجه منجر به افزایش اعتماد به نفس خواهد شد.

 

رابطه موسیقی و خلاقیت کودکان

عمدتاً کودکانی که از سنین پایین شروع به یادگیری موسیقی می‌کنند از خلاقیت بیشتری نسبت به هم‌سن و سالان خود بهره‌مند هستند. با توجه به این موضوع که موسیقی مغز و ذهن را به چالش می‌کشد و باعث تقویت یادگیری می‌شود؛ ذهن کودک فعال‌تر می‌شود و می‌تواند در این حالت خلاقیت بیشتری داشته باشد. خلاقیتی که ناشی از به‌کارگیری میزان بیشتری از مغز، تقویت یادگیری و تحلیل مسئله است.

 

تاثیر موسیقی بر نظم کودکان

موسیقی همواره از ریتم‌ها و ضرب‌های منظم تشکیل شده و نظم در سراسر یک موسیقی جاری است. به همین دلیل کودکان در هنگام یادگیری موسیقی می‌آموزند که در ابتدا چطور ترکیب‌ها و کسرها را بشناسند. سپس چطور نظم را در نواختن و اجرا رعایت کنند. این رعایت نظم در نواختن موسیقی تاثیر خود را بر کودکان می‌گذارد و به همین دلیل می‌توان گفت کودکانی که به یادگیری موسیقی مشغول می‌شوند از نظم خوبی برخوردار هستند.

 

سرگرم کردن کودکان با یادگیری موسیقی

یادگیری موسیقی مستلزم گذاشتن زمان و تمرین کردن است. علاوه بر این همان‌طور که در ابتدای مقاله به آن اشاره کردیم؛ یادگیری موسیقی یکی از فعالیت‌های فوق برنامه برای کودکان است. یادگیری یک مهارت برای کودکان قطعاً می‌تواند از جذابیت بالایی برخوردار باشد. به همین دلیل می‌توان از موسیقی به عنوان یک فعالیت فوق برنامه مثبت برای سرگرم کردن کودکان استفاده کرد که از مزایای یادگیری موسیقی برای بچه‌ها است. مخصوصاً امروزه استفاده از کنسول‌های بازی و گوشی‌ها همراه و بازی‌های کامپیوتری زیاد شده است که هیچ‌کدام سودی برای فرزند شما نخواهد داشت. می‌توان با مشغول کردن کودکان برای تمرین موسیقی آن‌ها را سرگرم کرد و از این فضا دور نگه داشت.

 

تقویت مهارت‌های اجتماعی در کودکان

کار تیمی یکی از بخش‌های مهم در موسیقی است. اجراهای گروهی باعث می‌شود که فرزند شما در جمع‌های کوچک و بزرگ حاضر شود، با آن‌ها به تمرین بپردازد و با آن‌ها به اجرا برود. در صورت موفقیت آن‌ها را با دیگران شریک شود؛ یا حتی اگر اشتباهی از کسی در حین اجرا سر زد با اجرای درست خودش ایراد را بپوشاند. این موارد تنها گوشه‌ای از مواردی است که فرزند شما در یک اجرا و تمرین دسته جمعی موسیقی تجربه می‌کند و این موارد یکی از مهم‌ترین فواید موسیقی برای کودکان است. همه‌ی این موارد باعث می‌شود که مهارت‌های اجتماعی کودک شما افزایش پیدا کند. بتواند راحت‌تر با محیط پیرامون و افراد دیگر ارتباط برقرار کند و در آینده حتی برای کارهای گروهی مشکلی نداشته باشد. حتی بعضی از کودکانی که در زمان خردسالی و سنین کودکی تجربه اجراهای دسته جمعی را داشته‌اند و در کار گروهی موفق بوده‌اند، در بزرگ‌سالی نیز تیم‌ها و گروه‌های موفقی را رهبری کرده‌اند.

 

یادگیری موسیقی و افزایش سرعت یادگیری در سایر زمینه‌ها

یکی از مزایای یادگیری موسیقی برای بچه‌ها و مزایای موسیقی بر سلامت ذهنی بچه‌ها این مورد است که سرعت یادگیری در آن‌ها افزایش پیدا می‌کند. علت این افزایش سرعت یادگیری در کودکان موارد متعددی است. از جمله‌ی این موارد می‌توان به افزایش سطح هوش، تمرکز، بالا رفتن قدرت حل مسئله و مسائلی از این دست علت‌های اصلی افزایش سرعت یادگیری هستند که می‌توانند در آینده برای یادگیری علوم مختلف به فرزند شما کمک کنند.

جمع بندی

اگر شما هم قصد دارید یک فعالیت فوق برنامه برای کودک دلبندتان داشته باشید آموزش و یادگیری موسیقی یکی از بهترین گزینه‌ها برای سرگرم کردن کودکان است. اگر هنوز از فواید آموزش پیانو به کودکان و فواید بلز برای کودکان و دیگر سازها اطلاع ندارید مقاله بالا می‌تواند در مورد فواید موسیقی برای کودکان شما را راهنمایی کند. برای اطلاع از قیمت پیانو دیجیتال هم می توانید روی لینک آبی کلیک کنید. در این مقاله به مزایای آموزش موسیقی به کودکان پرداختیم و به مواردی همچون افزایش سرعت یادگیری، بالا رفتن اعتماد به نفس، یادگیری مهارت‌های اجتماعی، افزایش هوش و حافظه و… اشاره کردیم.
از اینکه تا انتهای این مقاله همراه ما بودید از شما عزیزان سپاسگزاریم.

بازگشت به لیست

1 دیدگاه در “فواید موسیقی برای کودکان

  1. میثم گفت:

    ممنون عالی بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *