مجله

تفاوت پیانو دیجیتال و آکوستیک + عوامل موثر در انتخاب پیانو

پیانو دیجیتال و آکوستیک

پیانو یکی از سازهای محبوب جهانی است که توسط بارتولومئو کریستو فوری، در سال 1709 در کشور ایتالیا اختراع شد. این سازها در ابتدا فاقد پدال بودند و با مرور زمان شکل کامل‌تری به خود گرفتند. با تغییرات وسیعی که در طی زمان در دنیای موسیقی رخ داده است، پیانوهای امروزی در دو مدل دیجیتال و آکوستیک به بازار عرضه می‌شوند که پیانو آکوستیک خود به دو صورت دیواری وگرند یا همان رویال موجود هستند و هریک از طرح و رنگ‌بندی متفاوتی برخوردارند؛ اما سوالی که بسیاری از کاربران از ما می‌پرسند این است که تفاوت پیانو دیجیتال و آکوستیک در چیست و کدامیک می‌تواند انتخاب بهتری باشد؟

از این رو امروز قصد داریم به تفاوت پیانو آکوستیک و دیجیتال بپردازیم و هریک را به صورت مجزا موردبررسی قرار دهیم پس در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

فرق پیانو دیجیتال و آکوستیک و گرند- نگهداری پیانو

اولین تفاوت پیانو دیجیتال و آکوستیک: روش تولید صدا

نکته مهمی که در مورد فرق پیانوهای آکوستیک و پیانوهای دیجیتال وجود دارد، روش تولید صدا در هریک از آنها است. در پیانوهای آکوستیک و گرند یک فرایند مکانیکی اتفاق می‌افتد و روش تولید صدا به صورت چکشی است؛ به این صورت که با ضربه زدن چکش‌ها به سیم‌ها صدا تولید می‌گردد.
در پیانو آکوستیک در واقع روال کار به این صورت است که وقتی نوازنده بر روی کلیدها یا کلاویه‌های پیانو فشار وارد می‌کند، این فشار به چکش‌ها اعمال می‌شود و چکش‌ها این فشار را به سیم‌ها وارد می‌کنند؛ سپس ارتعاشات تولید شده به صفحه صدا منتقل می‌شوند. در نهایت با ادغام این ارتعاشات و طنین صدای سایر سیم‌ها، یک تن صدای گرم و گوش‌نواز تولید می‌شود و این موضوع منجر به تفاوت صدا پیانو دیجیتال و آکوستیک می‌شود.
در پیانوهای دیجیتال دیگر هیچ‌گونه سیم و چکشی در کار نیست و روند تولید صدا به صورت طبیعی اتفاق نمی‌افتد؛ چراکه اکنون بجای یک سیستم مکانیکی با یک سیستم الکتریکی پیشرفته مواجه هستیم که با ارسال کدهای دیجیتال به تولید صدا می‌پردازد. نحوه عملکرد پیانو دیجیتال به این صورت است که هر کلاویه، کلید تولید صدای مشخصی است و صدایی را تولید می‌کند که از پیش ضبط شده است.
در پیانوهای دیجیتال، صدا کاملا دیجیتالی است و از طریق یک باند که در قسمت پشتی یا کناری پیانو تعبیه شده است به گوش می‌رسد و نحوه صدا برداری و ضبط آن نیز از طریق کامپیوتر و به‌واسطه USB به شکل MIDI است؛ اما شاید برایتان جالب باشد بدانید پیانوهای دیجیتال بسیار پیشرفته و حرفه‌ایی‌ هم وجود دارد که قادرند صدایی با شباهت زیاد به پیانوهای آکوستیک تولید کنند و این موضوع تفاوت صدا پیانو آکوستیک و دیجیتال را از بین می‌برد.

همچنین بخوانید: بهترین مارک پیانو دیجیتال و آکوستیک

تفاوت صدای پیانو دیجیتال و آکوستیک روش تولید صدا
دومین تفاوت پیانو دیجیتال و آکوستیک دیواری و گرند: قدرت و کیفیت صدایی پیانو

اگر بخواهیم تفاوت پیانو آکوستیک و دیجیتال را از لحاظ قدرت و کیفیت صدا مورد بررسی قرار دهیم، بدون هیچ تردیدی پیانوهای گرند در مقایسه با پیانوهای آکوستیک دیواری و گرند از کیفیت بیشتری برخوردارند. علت کیفیت بالای این سازها ابعاد بزرگ‌تر آنها است که در ادامه به طور کامل به بررسی آن می‌پردازیم.
همچنین شایان ذکر است که سیستم تولید صدای طبیعی و مکانیکی این ساز و همچنین نظم دقیقی که در ساخت سیم‌ها و چکش‌ها به کار رفته است قادر خواهد بود تا یک صدای رسا و طنین انداز به شما هدیه دهد و تجربه نوازندگی با یک ساز ایده‌آل را برای شما فراهم کند.

پیانوهای آکوستیک نیز قادر به تولید صدایی مشابه پیانوهای گرند خواهند بود اما با شدت و قدرت بسیار کمتر. شاید در ذهنتان این سوال پدیدار شود که این دو پیانو با وجود ساختار صدایی یکسانی که دارد، چطور ممکن است در کیفیت صدا متفاوت عمل ‌کنند؟ جواب این سوال کاملا واضح و روشن است؛ علت عمده این تفاوت در کیفیت صدا بی‌تردید تفاوت ابعاد این دو پیانو است و کوچکی پیانوهای دیواری با وجود مزایای ارزشمندی که دارد در این نقطه مشکل ساز می‌شود.

پیانوهای دیجیتال هم در مقایسه با پیانوهای آکوستیک صدای شفاف و دل‌نوازی تولید می‌کنند؛ چراکه امروزه با پیشرفت تکنولوژی، تحولات چشم‌گیری در این سازها پدیدار گشته است و با استفاده از بلندگوهای قوی، همان بسامد و قدرت صدا را به شما ارائه می‌دهند. تولید کنندگان ساز در طراحی پیانوهای دیجیتال امروزی با تلاش فراوان موفق شده‌اند تا تجربه‌ای مشابه نوازندگی با پیانو دیجیتال برای نوازنده ایجاد کنند؛ اما مدل های قدیمی و ارزان قیمت‌تر از این موهبت عاجز مانده اند!

قدرت و کیفیت صدایی پیانو فرق پیانو آکوستیک و دیجیتال
سومین تفاوت پیانو دیجیتال و آکوستیک و گرند: ابعاد و وزن پیانو

سومین فرق پیانو دیجیتال و آکوستیک و همچنین پیانوهای گرند ابعاد و وزن آنها است. طول پیانو گرند چیزی بین 145 سانتی‌متر تا 275 سانتی‌متر است که در مقایسه پیانو دیجیتال و آکوستیک دارای ابعاد بسیار بزرگی است و فضای بیشتری را اشغال می‌کنند. پیانوهای گرند نه تنها ابعاد بسیار بزرگی دارند، بسیار سنگین وزن نیز هستند و وزن آنها گاها به بیش از 500 گرم می‌رسد.
مدل آکوستیک دیواری ارتفاعی برابر 110 سانتی‌متر دارند که گاها به 133 سانتی‌متر نیز می‌رسد و  وزن آنها چیزی در حدود 200 کیلوگرم است؛ پس می‌توان گفت پیانو آکوستیک دیواری در مقایسه با پیانو گرند از ابعاد مناسب‌تری برخوردار است.

اگر بخواهیم به مقایسه پیانو دیجیتال با پیانو آکوستیک و گرند بپردازیم به جرات می‌توان گفت که مدل دیجیتال به علت عدم استفاده از سیم و چکش، ابعاد بسیار کمتری دارد در حدی که سری‌های مبتدی آن دارای پایه نگهدارنده هم نیستند و همین امر امکان حمل و انتقال آنها را آسان‌تر کرده است؛ اما قابل به ذکر است که این پیانوهای دیجیتال هر چه به سمت حرفه‌ای شدن پیش می‌روند، از لحاظ ابعادی شباهت زیادی به پیانوهای آکوستیک دیواری پیدا می‌کنند و دلیل عمده آن را می‌توان استفاده از پایه‌ها و کابینت‌های اضافه شده به ساز نام برد.

همچنین بخوانید: مقایسه پیانوهای CLP و YDP

تفاوت پیانو دیجیتال و آکوستیک و گرند ابعاد و وزن پیانو
چهارمین تفاوت پیانو دیجیتال و آکوستیک و گرند: نگهداری پیانو

یکی از ‌‌تفاوت های پیانو دیجیتال و اکوستیک این است که پیانوهای آکوستیک با ظرافتی که در ساخت آنها به کار گرفته شده است نیاز به مراقبت بیشتری دارند؛ چرا که این سازها فوق‌العاده حساس هستند و ایجاد هر اختلالی می‌تواند هزینه زیادی برای شما به همراه داشته باشد.

از طرفی پیانو آکوستیک نیز مانند بسیاری دیگر از سازهای دیگر نیاز به کوک‌کردن دقیق دارد. اما مشکلی که ممکن است با آن مواجه شویم این است که کوک کردن پیانو برخلاف سازهای دیگر فرایند پیچیده‌ای دارد و باید برای هر بار کوک‌کردن از کمک یک فرد متخصص استفاده کنید.

یکی دیگر از مواردی که می‌تواند باعث آسیب رساندن به این سازها شود شرایط محیط است؛ چراکه پیانو‌های آکوستیک دربرابر رطوبت و تغییرات دما حساسیت بسیاری دارند. بدنه چوبی پیانو و نمد چکش‌ها از آسیب پذیرترین قسمت‌های پیانو هستند که نیاز به مراقبت بیشتری دارند.

اما قابلیت با ارزشی که در سازهای دیجیتال وجود دارد این است که این سازها هیچ نیازی به کوک کردن ندارند و همیشه کوک هستند و نگهداری پیانوهای دیجیتال تقریبا بی‌هزینه‌ است و حساسیت و آسیب‌پذیری پیانوهای آکوستیک را ندارند.

فرق پیانو دیجیتال و آکوستیک و گرند- نگهداری پیانو
پنجمین تفاوت پیانو دیجیتال و آکوستیک و گرند: قیمت پیانو

در دنیای امروز با وجود مشکلات اقتصادی عدیده‌ای که هریک از ما به صورت مکرر با آن دست و پنجه نرم می‌کنیم، توجه به هزینه و مسائل مالی از جمله مهم‌ترین مسائلی است که در هنگام خرید هر سازی مورد توجه و بررسی قرار می‌گیرد؛ به طوری که قیمت ساز برای بسیاری از افراد به یکی از مهم‌ترین ملاک‌های انتخاب بدل شده است و بیش از ویژگی‌های دیگر توجه آنها را به خود جلب می‌کند.
اگر بخواهیم تفاوت پیانو دیجیتال و آکوستیک دیواری و گرند را از لحاظ قیمت مورد بررسی قرار دهیم، بی‌شک پیانوهای گرند در مقایسه با پیانوهای دیجیتال و آکوستیک دیواری از قیمت بسیار بالاتری برخوردارند. یکی از علل اساسی گران بودن این سازها این است که پیانوهای گرند به صورت عمده دست‌ساز هستند و زحمت زیادی برای ساخت آنها کشیده می‌شود.

اگر بخواهیم فرق پیانو آکوستیک با پیانو دیجیتال و گرند را از لحاظ قیمت هم مورد بررسی قرار دهیم باید بگوییم که این پیانوهای دیواری در رده میانه قرار می‌گیرند و به نسبت پیانوهای گرند از قیمت مناسب‌تری برخوردار هستند؛ اما همچنان به نسبت پیانوهای دیجیتال گران هستند.

پیانو های دیجیتال در رده مناسب‌ترین و مقرون به صرفه‌ترین پیانوهای جهان قرار می‌گیرند و بهترین گزینه برای افرادی هستند که دوست دارند سازی ایده‌‌ّآل با قیمتی مناسب تهیه کنند و همچنین بسیار مناسب افراد مبتدی است که به تازگی قدم به دنیای موسیقی نهاده‌اند.  دلیل قیمت مناسب این سازها این است که بجای سیم مسی و چکش، برق و بلندگو برای تولید صدا در این سازها استفاده می‌کنند و همچنین دیگر نیازی به استفاده از شاسی چوبی برای تحمل وزن سیم‌های به کار برده شده نیست؛ چرا که دستگاه دیجیتالی تعبیه شده در این سازها، این وظیفه را به نحو احسنت انجام می‌دهد.

همچنین بخوانید: نگهداری پیانو دیجیتال و آکوستیک

پیانو یاماها
برند Yamaha در حال حاضر یکی از بهترین برندهای تولیدکننده پیانو دیجیتال و آکوستیک است که می‌تواند نیاز شما را برای تامین یک ساز ایده‌آل برآورده کند. این برند مشهور ژاپنی با اعتباری که در ساخت پیانوهای دیجیتال دارد بهترین کیفیت را با مناسب‌ترین قیمت به بازار عرضه می‌کند و همین امر محبوبیت آن را دوچندان کرده است.

مجموعه «سازپلازا» یکی از معتبرترین مراکز فروش پیانوهای دیجیتال یاماها به شمار می‌روند که با تجربه‌ چندین ساله‌ای که در آموزش سازهای مختلف دارد، کلکسیونی از بهترین مدل‌های پیانو دیجیتال این برند را در میان محصولات خود قرار داده است تا به انتخاب شما در خرید بهترین ساز کمک شایانی کند.

بازگشت به لیست

3 دیدگاه در “تفاوت پیانو دیجیتال و آکوستیک + عوامل موثر در انتخاب پیانو

 1. احسان گفت:

  پیانو آکوستیک خیلی دیواری به نظرتون چه برندی بگیرم تا 100 میلیون

  1. sazplaza گفت:

   سلام
   پیشنهاد می کنیم پیانو از برند یاماها مدل CLP745 بخاطر کیفیت صدا و صفحه کلید چوبی که دارد

 2. بازتاب: نکات کلیدی و مهم در مورد تفاوت بین پیانو دیجیتال و کیبورد - سازپلازا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *