مجله

بررسی نکاتی برای یک اجرای خوب پیانو

اجرای خوب پیانو

اغلب افرادی که می‌خواهند تبدیل به یک پیانیست حرفه‌ای شوند، تصور می‌کنند که باید تکنیک‌های عجیب و پیچیده را آموزش ببینند تا ادامه راه برایشان هموار گردد؛ اما این موضوع تصوری کاملا اشتباه است! به همین دلیل امروز تصمیم گرفتیم با شما همراهان همیشگی سازپلازا درباره موضوع « نکاتی برای یک اجرای خوب پیانو » صحبت کنیم؛ پس با صرف 7 دقیقه از زمان ارزشمندتان در کنار ما باشید تا با کلیه نکات مهم درباره اجرای پیانو به صورت حرفه‌ای آشنا شوید.

در زمان اجرای پیانو خونسرد و آرام باشید

انواع پیانو دیجیتال

ابتدا قبل از شروع به نواختن باید تمامی شرایط محیطی را بررسی کنید تا مطمئن شوید که همه چیز مرتب است؛ سپس نیمکت پیانو خود را به نحوی تنظیم کنید که ارتفاع آن کاملا با قد شما مناسب باشد؛ دقت داشته باشید که ارتفاع صندلی بسیار مهم است؛ زیرا اگر ارتفاع صندلی مناسب نباشد، در هنگام نواختن نت‌های موسیقی احساسی راحتی ندارید و نمی‌توانید خود را رها کنید؛ همچنین در زمان نواختن پیانو باید فضای کافی برای حرکت دستان و بازوهای خود داشته باشید؛ بنابراین توجه کنید که پیانوی خود را در محلی قرار دهید که از فضای کافی و بزرگی برخوردار باشد.

محلی که برای گذاشتن پیانو انتخاب می‌کنید، باید نور کافی نیز داشته باشد تا حرکت دستان خود را روی کلاویه‌ها مشاهده کنید؛ بنابراین به هیچ وجه فضاهای تاریک را برای محل قرارگیری پیانو انتخاب نکنید؛ پیشنهاد می‌کنیم برای اطلاعات تکمیلی درباره نحوه نشستن حتما به مقاله نشستن پشت پیانو مراجعه کنید؛ تا به صورت جامع با این موضوع آشنا شوید.

نکته بسیار مهم: نواختن پیانو به قدری لذت‌بخش است که در اکثر مواقع پیانیست‌ها متوجه گذر زمان نمی‌شوند و تمامی تمرکز خود را صرف خواندن نت‌های موسیقی و نواختن کلاویه‌ها می‌کنند؛ در این حالت فرد ممکن است دچار گرفتگی عضلانی شود؛ اما فرد این گرفتگی را حس نمی‌کند؛ به همین دلیل حتما هر چند دقیقه یکبار از پشت پیانو بلند شوید، کمی قدم بزنید؛ سپس حرکات کشش نیز انجام دهید.

تمرکز خود را افزایش دهید

متاسفانه امروز تعداد عواملی که باعث پرت شدن حواس ما می‌شوند روبه افزایش است که از مهم‌ترین این وسایل می‌توان به گوشی موبایل اشاره کرد؛ اما اگر می‌خواهید اجرای پیانو به بهترین شکل ممکن انجام شود، حتما از تمامی المان‌هایی که حواس شما را پرت می‌کند، فاصله بگیرید؛ همچنین مسائلی که باعث آشفتگی ذهنی شما می‌شود را نیز در زمان اجرای پیانو کنار بگذارید.

مهم‌ترین فاکتوری که به شما کمک می‌کند تا در مسیر خود حرفه‌ای شوید، این است که به صورت مداوم تمرین کنید و هیچ وقفه‌ای در زمان تمرین خود نیاندازید؛ بنابراین در زمان تمرین به هیچ وجه محل اجرای پیانو را ترک نکنید! حتی اگر تماس و یا پیام ضروری دارید که باید آن را مدیریت کنید؛ ناگفته نماند که نتیجه یک اجرای کوتاه اما با تمرکز، به مراتب خیلی بیشتر از اجراها یا تمرینات طولانی است که اغلب با حواس پرتی نیز همراه هستند.

خلاقیت خود را بهبود بخشید

موسیقی هنری است که با خلاقیت پیوند عمیقی دارد؛ گاهی مکن است مشغول نواختن قطعه‌ای باشید، اما کمی صدای نت‌ها شما را کسل کند؛ در این حالت می‌توانید با بهره‌گیری از خلاقیت خود کمی در نت‌هایی که می‌نوازید تغییراتی ایجاد کنید تا قطعه‌ای که اجرا می‌کنید کمی متفاوت‌تر از همیشه شود؛ در نظر داشته باشید که شما به عنوان یک پیانیست باید به نت‌های موسیقی روح ببخشید تا صدای دلنشینی نواخته شود.

تمرینات قبل از اجرا را دست کم نگیرید

نحوه نشستن پشت پیانو

تمرین پیانو یکی از ارکانی است که به شما در اجرای بهتر این موسیقی کمک شایانی می‌کند؛ فرقی نمی‌کند که اجرای شما در یک محیط رسمی قرار است انجام شود و یا یک محیط کاملا دوستانه و صمیمی! بلکه تنها چیزی که اهمیت دارد این است که قبل اجرا حتما به اندازه کافی تمرین کرده باشید تا سطح انرژیتان برای نواختن نت‌ها افزایش یابد و از طرفی دیگر محل قرارگیری نت‌های موسیقی را در کلاویه فراموش نکنید.

توصیه بسیار مهم: ممکن است بخواهید چندین قطعه را برای اجرا بنوازید و در این بین، قطعه‌های سخت و آسان نیز وجود داشته باشد؛ پیشنهاد می‌کنیم حتما از یک نفر مشورت بگیرید که در برنامه‌ریزی انتخاب قطعه‌ها شما را راهنمایی کند؛ به این ترتیب می‌توانید تصمیم بگیرید که آیا اول قطعه‌های سخت را بنوازید یا آسان.

قطعه موسیقی را حفظ کنید

یکی از نکات نواختن پیانو این است که به قطعه‌ موردنظرتان به حد کافی تسلط داشته باشید؛ قانون کلی وجود ندارد که شما حتما قطعه را حفظ باشید! اما چه بهتر که قبل از اجرا حتما به حد کافی تمرین کنید و به قطعه مسلط شوید؛ این میزان تسلط باعث می‌شود که کم کم قطعه را نیز حفظ کنید.

مدیریت زمان و برنامه‌ریزی

اگر می‌خواهید به عنوان یک پیانیست موفق اجرای خوبی را تجربه کنید، باید بتوانید زمان خود را مدیریت کنید و طبق یک برنامه‌ریزی دقیق به صورت مکرر قبل از شروع اجرا، تمرین کرده باشید.

حتما زمانی را که برای تمرین پیانو انتخاب کردید را فقط به این کار اختصاص دهید و اصلا کار دیگری را جایگزین آن نکنید؛ توصیه می‌کنیم برای خود یک فهرست داشته باشید و لیست تمامی کارهای روزمره خود را در آن ثبت کنید؛ به این ترتیب می‌توانید یک زمان ثابت را برای رسیدگی به تمرینات پیانو انتخاب کنید.

در زمان اجرای پیانو استفاده از مترونوم را فراموش نکنید

بهترین پیانوهای دیجیتال

استفاده از مترونوم به شما کمک می‌کند تا همیشه کیفیت نوازندگی خود را ارتقا دهید؛ در حقیقت یکی از مشکلاتی که اغلب پیانیست‌ها و سایر نوازندگان سازهای مختلف پس از مدتی با آن مواجه می‌شوند، این است که پس از مدتی ریتم اجرای آن‌های تغییر می‌کند؛ یعنی کندتر یا تندتر می‌شود؛ در چنین حالتی بنابر تجربه و تحقیقات صورت گرفته، به شما عزیزان پیشنهاد می‌کنیم حتما با مترونوم نوازندگی را تمرین کنید تابتوانید تمپو را ثابت نگه دارید.

ممکن است در ابتدای کار با مترونوم، نتوانید نت‌ها را به خوبی مدیریت کنید و در برخی از قسمت‌ها جا بمانید، این قسمت‌ها دقیقا همان جایی است که نقطه ضعف شما به حساب می‌آید و باید به طور کامل برای آن زمان صرف کنید تا این نقاط ضعف را به نقاط قوت خود مبدل کنید.

سازپلازا یکی از بهترین فروشگاه‌های ادوات موسیقی است که با سابقه درخشان خود یکی از بهترین گزینه‌ها برای خرید انواع پیانو و سایر سازها به حساب می‌آید؛ شما مشتریان گرامی می‌توانید هر نوع ساز دلخواهی را با مناسب‌ترین قیمت از فروشگاه سازپلازا خریداری کنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *