مجله

پلی فونی چیست؟

پلی فونی

با واژه پلی فونی بیشتر آشنا بشیم..

به حداکثر تعداد نت‌هایی که یک صفحه کلید به طور همزمان می‌تواند ایجاد و پخش می‌کند، پلی فونی “Polyphony” می‌گویند. تعداد پلی فونی‌ها 16، 32، 64، 128 یا 256 نت می‌باشد و بسته به مدل‌های مختلف پیانو دیجیتال متفاوت می‌باشد.
اما چقدر پلی فونی مناسب و کافی است؟

این سوال، مهمترین سوالی است که شما باید از فروشنده پیانو بپرسید. فرقی نمی‌کند که ظاهر و یا مارک پیانو چه باشد، مشخصا شما نمی‌خواهید که به هنگام پیانو نوازی صدای نت‌هایی که می‌نوازید را نشنوید.

اگر قصد خرید یک پیانو دیجیتال را دارید که کاملا شبیه به یک پیانو آکوستیک باشد، حتما به تعداد پلی فونی دقت کنید. پلی فونی واحد صدای سمپل شده پیانو دیجیتال می‌باشد، یعنی هر یک پلی فونی یک صدای ضبط شده است که شما با فشار دادن یک کلید آن را پخش می‌کنید، برای مثال شما برای گرفتن آکورد باید به صورت هم زمان چند نت را به صدا در بیاورید در این صورت شما به همان تعداد پلی فونی نیاز دارید که در یک لحظه پخش می‌شود. نکته قابل توجهی که باید به آن اشاره کرد این است که اگر شما یک کلید را با گرفتن پدال و همان کلید را بدون گرفتن پدال بخواهید استفاده کنید، شما دو پلی فونی متفاوت را مورد استفاده قرار می‌دهید.
چقدر پلی فونی برای یک پیانو لازم است؟

یکی از نکات مهم خرید پیانو دیجیتال تعداد پلی فونی‌هایی است که پیانو دیجیتال دارد. انتخاب میان تعداد پلی فونی ها بستگی به نیاز شما از پیانو می‌باشد. تمامی پیانو های دیجیتال دارای 16 پلی فونی تا 256 پلی فونی می‌باشد. به صورت عادی به بسیاری از پیانیست‌ها توصیه می‌شود که پیانو دیجیتالی با 64 پلی فونی خریداری کنند تا هم هزینه مناسب‌تری را برای  خرید کرده باشند و هم به نیاز‌های آن‌ها برای نوازندگی پاسخگو باشد.
اما در هر حال شما می‌توانید پیانو دیجیتال مورد علاقه‌خود را بسته به نیاز با هر تعداد پلی فونی که نیاز دارید خریداری کنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *