وبلاگ

نکات کلیدی و مهم در مورد تفاوت بین پیانو دیجیتال و کیبورد

نکات کلیدی و مهم در مورد تفاوت بین پیانو دیجیتال و کیبورد

تفاوت پیانو و کیبورد

لیست محتوا

سوالی که به هنگام خرید انواع پیانو دیجیتال ذهن هر هنرجویی را به خود مشغول می‌کند، این است که چه پیانویی می‌تواند برای او مناسب باشد؟ زیرا بهترین نتیجه در خرید ادوات موسیقی زمانی حاصل می‌شود که ساز مورد نظر متناسب با نیازهای شما برگزیده شود؛ پیانوهای دیجیتال و کیبوردها جزو پر طرفدارترین سازهای جهانی محسوب می‌شوند که به دلیل قیمت مناسبی که به نسبت پیانوهای آکوستیک دارند مورد توجه عمومی از مردم قرار گرفته‌اند؛ همچنین سبک بودن و قابل حمل بودن این دو ساز مشهور بر محبوبیت آن افزوده است؛ اما یکی از رایج‌ترین سوالاتی که مطرح می‌شود، این است که تفاوت بین پیانو دیجیتال و کیبورد چیست؟ بی‌تردید درک درستی از این تفاوت به انتخاب بهتر شما در خرید ساز موردنظر کمک شایانی می‌کند.

در این مقاله سعی داریم در کنار تیم تخصصی سازپلازا به مقایسه پیانو دیجیتال و کیبورد بپردازیم و هریک از اجزای آن را که باعث ایجاد این تمایز می‌شوند، مورد بررسی قرار دهیم تا درک درستی از تفاوت بین پیانو دیجیتال و کیبورد در شما عزیزان ایجاد کنیم؛ پس پیشنهاد می‌کنیم در ادامه مطلب همرا ما باشید.

تعداد کلاویه‌ها: اولین تفاوت بین پیانو دیجیتال و کیبورد

  • یکی از مهم‌ترین تفاوت های بین پیانو دیجیتال و کیبورد تعداد کلاویه‌های آن است؛ همه پیانوها به طور رایج 88 کلاویه دارند؛ فرقی ندارد که پیانو آکوستیک باشد یا پیانو دیجیتال، زیرا پیانوهای دیجیتال نیز صفحه کلیدی مشابه پیانوهای آکوستیک دارند؛ هرچند برند یاماها و کرگ در برخی از مدل‌های محدود خود مانند Yamaha P-121 و koreg LP-380 از 73  و 76 کلاویه تشکیل شده است.
  • تعداد کلاویه‌های کیبوردها کمتر از 88 است و اغلب دارای 61 و 73 یا 76 کلید (کلاویه) هستند؛ اما این نکته نیز ناگفته نماند که گاهی در برخی از مدل‌های محدود کیبوردها نیز شاهد 88 کلاویه هستیم.

یک توصیه مهم: اگر شما نیز از جمله طرفداران پروپاقرص موسیقی کلاسیک هستید، توصیه ما به شما انتخاب پیانوهای دیجیتال است که دارای 88 کلاویه هستند. پیشنهاد می‌کنیم برای خرید بهترین پیانوهای دیجیتال ابتدا مقاله راهنمای خرید پیانو را به طور کامل مورد مطالعه قرار دهیدو سپس پیانو خود را از میان بهترین برندهای پیانو دیجیتال انتخاب کنید.

همچنین بخوانید: کلاویه پیانو چیست؟

تفاوت پیانو دیجیتال و کیبورد از لحاظ صدا

حس لمس کلاویه‌ها: دومین تفاوت بین پیانو دیجیتال و کیبورد

  • سنگینی و حساسیت کلاویه‌ها یکی دیگر از تفاوت های پیانو دیجیتال و کیبورد است. کلاویه‌های پیانوهای دیجیتال به صورت سنگین هستند و حساسیت زیادی نسبت به ضربه دارند.
  • اما این ویژگی در کیبوردها صادق نیست؛ چراکه قابل حمل بودن کیبوردها یکی از ویژگی‌های مهم آنها محسوب می‌شود که سنگین بودن کلاویه‌ها با این ویژگی سازگاری ندارد و به صورت نرم وسبک طراحی می‌شوند؛ اما اگر بخواهیم کیبوردها را از لحاظ حساسیت کلاویه موردبررسی قرار دهیم، باید بگوییم که کلاویه‌های این سازها، نیز از حساسیت خوبی برخوردار هستند؛ اما حساسیت آنها به هیچ وجه به اندازه پیانوهای دیجیتال نخواهد بود!

سنگینی یا سبکی کلاویه‌ها چه تفاوتی در نوازندگی شما ایجاد می‌کند؟

شاید این سوال برای شما پیش بیاید که سنگینی و سبکی کلاویه‌ها چه معایب و مزایایی برای ما دارد و چه تفاوتی در نوازندگی ما ایجاد می‌کنند؟ همانطور که می‌دانید کلاویه‌ پیانوهای آکوستیک از نوع سنگین هستند؛ مفهوم سنگینی کلاویه‌ها در واقع به این معناست که وقتی نوازنده انگشت خود را بر روی کلاویه می‌گذارد و فشار وارد می‌کند، کلاویه در برابر فشاری که بر آن وارد می‌شود، مقاومت از خود نشان می‌دهد؛ این مقاومت درنتیجه منجر می‌شود تا نوازنده وقتی شروع به نواختن می‌کند، وزن طبیعی کلید را احساس کند.

سوالی که اکنون مطرح می‌شود این است که این مقاومت از کجا سرچشمه می‌گیرد و چه عواملی باعث این حس در نوازنده می‌شود؟ در پاسخ باید بگوییم که ساختار پیانوهای آکوستیک به این صورت است که وقتی چکش‌ها به سیم‌ها ضربه وارد می‌کنند، موجب به ارتعاش در آمدن سیم‌ها می‌گردند و این ارتعاش در نهایت منجر به تولید صدای پیانو می‌شود. از طرفی هر چکش به سیستمی اهرمی شکل اتصال دارد که این چکش‌ها دارای وزن و مقاومت هستند؛ به همین دلیل فشار دادن کلاویه‌ها منجر به احساس سنگینی می‌شود و صدایی که آزاد می‌شود به میزان فشاری که انگشتان دست به کلاویه‌ها وارد می‌کنند، بستگی دارد.

مقایسه پیانو دیجیتال و کیبورد از لحاظ کلاویه

پیانوهای دیجیتال از آنجایی که با هدف ایجاد حس نوازندگی با پیانوهای آکوستیک طراحی شده‌اند، از کلاویه‌های سنگین در ساختار آنها استفاده شده است تا حس لمس کلاویه‌های آکوستیک را برای نوازنده ایجاد کند؛ اما در مقابل صفحه کلید کیبوردها دقیقا مخالف کلاویه‌های آکوستیک و دیجیتال عمل می‌کنند و به صورت سبک و نرم طراحی می‌شوند.

یک توصیه مهم: اگر به دنبال تقویت مهارت انگشتان دست خود هستید تا به صورت حرفه‌ای به نوازندگی بپردازید، پیانوهای دیجیتال که دارای کلاویه‌سنگین هستند، یک گزینه ایده‌آل برای شما محسوب می‌شوند؛ پس توصیه می‌کنیم قبل از خرید پیانو حتما توجه به این قابلیت را در الویت قرار دهید. پیشنهاد می‌کنیم برای خرید بهترین پیانوهای دیجیتال سری به محصولات سازپلازا بزنید و با بررسی ویژگی‌های مدل‌های متفاوت پیانو دیجیتال، ساز مورد علاقه خود را با ارسال رایگان درب منزل تحویل بگیرید.

حساسیت صفحه کلید چه تفاوتی در نوازندگی شما ایجاد می‌کند؟

اگر بخواهیم تعریفی ساده از حساسیت پیانو به شما ارائه دهیم، باید بگوییم که حساسیت کلاویه همان عکس‌العملی است که کلاویه‌ها در مقابل میزان فشاری که نوازنده بر هریک از آنها وارد می‌کند، نشان می‌دهند؛ یعنی اگر نوازنده کلاویه‌ای را آرام فشار دهد، صدای آرامتری از پیانو آزاد می‌شود و اگر این فشار وارده بیشتر و محکم‌تر باشد، صدایی بلندتر و رساتر به گوش می‌رسد.

نکته: اکثر پیانوهای دیجیتال و برخی از مدل‌های کیبوردها از حساسیت صفحه کلید برخوردار هستند؛ اما چیزی که باعث ایجاد برتری در پیانوهای دیجیتال می‌شود، حساسیت چشم‌گیری است که در کلاویه آنها وجود دارد؛ بدین معنی که حساسیت کلاویه در‌ پیانوهای دیجیتال بسیار بیشتر از حساسیت کلاویه‌های کیبوردها است.

تفاوت بین پیانو دیجیتال و کیبورد

از طرفی قطعات موسیقی دارای نت‌های بالا و پایین است و همین بالا و پایین شدن‌هاست که منجر به ایجاد یک ملودی دل‌انگیز می‌شود؛ اما اگر کلاویه‌ها از حساسیت مناسبی برخوردار نباشند، نوازنده قادر به اجرای تغییرات نت‌های بالا و پایین نخواهد بود و ملودی نواخته شده یک ریتم یکنواخت خواهد داشت؛ بنابراین این قابلیت حس بهتری در قطعات اجرا شده، به وجود می‌آورد که باعث زیبایی دو چندان آنها می‌شود.

یک توصیه مهم: اگر دوست دارید به ساخت ملودی‌های زیبا و حرفه‌ای بپردازید، بهتر است از پیانوهای دیجیتال به جای کیبوردها استفاده کنید.

کیفیت صدا؛ سومین تفاوت بین پیانو دیجیتال و کیبورد

  • سومین تفاوت بین پیانو دیجیتال و کیبورد کیفیت صدای آنها است؛ زیرا همانطور که در بالا بدان اشاره کردیم پیانوهای دیجیتال برگرفته از پیانوهای آکوستیک هستند که با قیمتی مناسب‌تر به بازار عرضه می‌شوند؛ از این رو دور از ذهن نیست که پیانوهای دیجیتال نیز صدایی مشابه پیانوهای آکوستیک آزاد کنند با همان زیبایی و با همان کیفیت؛ هرچند ساختار پیانو دیجیتال به این صورت است که صدا را به صورت الکتریکی ایجاد می‌کند و این قابلیت را دارند که علاوه بر تولید صدایی مشابه صدای آکوستیک، صدای پیانوهای الکتریکی، ارگ یا هر ساز دیگری را تولید کنند؛ البته به شرط این‌که فایل نمونه ‌صدا وجود داشته باشد؛ همچنین قابل ذکر است که پیانو دیجیتال از پخش فایل صوتی حاصل می شود و مجهز به بلندگوهای داخلی است.
  • حال اگر بخواهیم صدای پیانو دیجیتال را با کیبورد مقایسه کنیم، می‌توانیم با جرات بگوییم که صدای پیانوهای دیجیتال بسیار قدرتمندتر، دل‌نوازتر و حجیم‌تر از صدای کیبورد است؛ البته ناگفته نماند که بلندگوهایی که در داخل پیانو دیجیتال تعبیه شده است، موجب افزایش وزن این ساز می‌شوند. درواقع می‌توان گفت یکی از دلایل سنگین‌تر بودن پیانوهای دیجیتال به نسبت کیبوردها، وجود همین بلندگوها است که باعث می‌شود حمل آنها به آسانی کیبوردها انجام نگیرد.
تفاوت پیانو دیجیتال و کیبورد از لحاظ صدا

نکته‌ای که درمورد کیبوردها وجود دارد این است که با این ساز هم می‌توان بر اساس صدای آکوستیک نواخت؛ اما در مدل‌های پایین و ارزان‌قیمت کیبوردها، صدای آزاد شده با کیفیت صدای پیانو دیجیتال قابل مقایسه نیست؛ زیرا پیانوهای دیجیتال صدایی واقعی‌تر به شما ارائه می‌دهند که الهام گرفته از صدای بی‌بدیل و طنین‌انداز پیانوهای ‌آکوستیک است؛

یک توصیه مهم: در حالت کلی بهتر است بگوییم کیبوردها صدای زیبایی دارند؛ اما کیفیت آن‌ها به خوبی پیانوهای دیجیتال نیست! پس اگر تصمیم دارید به‌عنوان یک هنرجوی مبتدی به فراگیری این ساز بپردازید، پیانوهای دیجیتال به دلیل تولید صدای واقعی و تشابه صدایی بیشتری که با پیانوهای آکوستیک دارند، می‌توانند گزینه ایده‌آلی برای شما محسوب شوند؛ زیرا این مورد سبب می‌شود تا به هنگام تمرین ، به تقویت گوش‌تان از لحاظ حساسیت به زیر و بم صدا بپردازید.

ابعاد کلاویه‌ها: چهارمین تفاوت بین پیانو دیجیتال و کیبورد

ابعاد کلاویه‌ها نیز یکی از عوامل مهمی است که منجر به بروز تفاوت بین پیانو دیجیتال و کیبورد می‌شود. ابعاد کلاویه‌ها دقیقا مشابه ابعاد کلاویه‌های آکوستیک است؛ اما کلاویه‌هایی که برای کیبوردها طراحی شده‌اند دارای ابعاد کوچک‌تری هستند؛ در طراحی کیبوردها یکی از مزیت‌هایی که درنظر گرفته شده است، جمع و جور بودن آنها است؛ پس بدیهی است که کلیدهایی که برای این کیبوردها طراحی می‌شود نیز کوچک باشند.

کوچک بودن ابعاد کلاویه‌های پیانو در واقع یکی از مزایای این سازها محسوب می‌شود؛ زیرا این ابعاد کوچک باعث سهولت در فراگیری و نواختن این سازها می‌شود و زمان آموزش را به حداقل ممکن می‌رساند؛ اما در مقابل یادگیری پیانوهای دیجیتال به نسبت سخت‌تر است و وقت بیشتری از شما می‌گیرد؛ این قابلیت همچنین می‌تواند گزینه مناسبی برای کودکان محسوب شود؛ زیرا کودکان انگشتان کوچک‌تری به نسبت بزرگسالان دارند و کیبوردها به دلیل داشتن کلاویه‌هایی با ابعاد کوچک، تناسب بیشتری با دستان آنها پیدا می‌کنند که همین امر موجب سهولت در یادگیری کودکان می‌شود.

تفاوت بین پیانو دیجیتال و کیبورد

تعدد صدا و ریتم: پنجمین تفاوت بین پیانو دیجیتال و کیبورد

  • تعدد صدا و ریتم، پنجمین تفاوت بین پیانو دیجیتال و کیبورد است. پیانوهای دیجیتال به نسبت کیبوردها تنوع صدایی محدودتری دارند؛ زیرا آنچه که در طراحی این سازها مورد توجه قرار می‌گیرد، کیفیت صدا است؛ به طور مثال یک پیانو دیجیتال می‌تواند نهایت دارای 10 الی 20 تعدد صدایی باشد.
  • در مقابل تعدد صدایی کیبوردها به بیش از صد نوع صدای متفاوت می‌رسد و فرقی نمی‌کند که ارزان‌ترین مدل‌های آن را خریداری کنید یا سراغ مدل‌های حرفه‌ای و بروز آن بروید؛ زیرا حتی ارزان‌ترین مد‌ل‌های کیبوردها نیز قابلیت تولید صدها صدای مختلف را دارند؛ شاید همین نقطه قوت کیبوردها است که آنها را به ساز مناسبی برای آهنگ‌سازی تبدیل کرده است.

سبکی و قابل‌حمل بودن کیبوردها این شرایط را برای نوازنده بوجود می‌آورد که هروقت یک ایده نو در ذهن او پدیدار شد، ساز خود را در دست بگیرد و یک ملودی زیبا خلق کند؛ همچنین کیبوردها این امکان را برای شما فراهم می‌کنند تا بتوانید از تلفیق صداهای سازهای مختلف بهره‌مند شوید؛ در نهایت باید بگوییم که کیبوردها، تنوع صدایی و ریتمی بالاتری به نسبت پیانوهای دیجیتال و آکوستیک دارند و دست آهنگ‌ساز و نوازنده را برای خلق یک ملودی جدید باز می‌گذارند.

همچنین بخوانید: بهترین پیانو دیجیتال برای شروع نوازندگی مبتدیان

تفاوت پیانو دیجیتال و کیبورد از لحاظ قابلیت‌ها

قابلیت‌های آموزشی: ششمین تفاوت بین پیانو دیجیتال و کیبورد

یکی دیگر از تفاوت های بین پیانو دیجیتال و کیبورد ، قابلیت‌های آموزشی است؛ اگر بخواهیم به مقایسه کیبوردها با پیانوهای دیجیتال بپردازیم، باید بگوییم که کیبوردها قابلیت‌های اضافه زیادی دارند؛ برای نمونه می‌توان از ویژگی‌های کمک‌آموزشی نام برد که این ویژگی برای کسانی که به تازگی شروع به کار می‌کنند، می‌تواند یک گزینه ایده‌آل باشد.

در اغلب کیبوردها یک سیستم از دروس آموزشی تعبیه شده است که می‌تواند روند یادگیری شما را بهبود بخشد؛ همچنین به هنگام خرید این سازها، اپلیکیشن‌های آموزشی در قالب یک پکیج در اختیار شما قرار می‌گیرد تا بدون هیچ تعللی یادگیری خود را آغاز کنید؛ از طرفی برخی کیبوردها دارای نمایشگر نیز هستند که این قابلیت را برای نوازنده فراهم می‌کند تا نت‌ها را از روی نمایشگر خودِ کیبورد مشاهد کنند؛ هرچند که در پیانوهای دیجیتال نیز قابلیت‌های بسیاری به نسبت پیانوهای آکوستیک وجود دارد؛ اما کیبوردها دارای قابلیت‌های به نسبت بیشتری هستند.

تفاوت پیانو دیجیتال و کیبورد از لحاظ قابلیت‌ها

قیمت: هفتمین تفاوت بین پیانو دیجیتال و کیبورد

تفاوت قیمتی که بین پیانو دیجیتال و کیبورد وجود دارد، یکی از قابل توجه‌ترین تفاوت های بین پیانو دیجیتال و کیبورد است؛ با توجه به مواردی که در بالا اشاره کردیم، بدیهی است که پیانو دیجیتال در مقایسه با کیبوردها از قیمت بالاتری برخوردار باشد؛ اما به دلیل کیفیت بهتری که در تولید صدا به شما ارائه می‌دهند و همچنین حس لمس کلاویه‌های سنگین، افزایش قیمت آنها منطقی به نظر می‌رسد.

البته ناگفته نماند که پیانوهای دیجیتال هم مدل‌های متفاوتی دارند که با کاهش و افزایش امکانات، قیمت آنها متغیر است؛ همچنین می‌توانید مدل‌هایی از پیانوهای دیجیتال را خریداری کنید که علاوه بر یک کیفیت ایده‌آل، قیمتی مناسب نیز داشته باشند. این موضوع در کیبوردها نیز صادق است و با توجه به مدل‌های مختلف بازه قیمتی متفاوتی را  نیز به خود اختصاص می‌دهند.

یک توصیه مهم: اگر به تازگی قدم به دنیای پر فراز و نشیب موسیقی نهاده‌اید، پیشنهاد ما به شما این است که قیمت را فدای کیفیت نکنید و به جای کیبوردهایی با قیمت ارزان، پیانوهای دیجیتال با کیفیت خریداری کنید تا چندین سال خیال خود را از خرید مجدد پیانو راحت کنید؛ همچنین اگر قصد دارید که در آینده به خرید پیانو آکوستیک بپردازید، پیانوهای دیجیتال بهترین گزینه برای شما به شمار می‌روند؛ زیرا این پیانوها به دلیل شباهت زیادی که به پیانوهای آکوستیک دارند، کار شما را در یادگیری این نوع پیانوها نیز راحت‌تر می‌کنند؛ اما این نکته ناگفته نماند که با کیبوردها نیز می‌توان برخی از اصول اولیه را فرا گرفت.

بسیار خرسندیم که ما را تا پایان این مقاله یاری نمودید؛ امیدواریم که توانسته باشیم با جمع آوری این اطلاعات، تفاوت کیبورد و پیانو دیجیتال را برای شما عزیزان آشکار کنیم.

همچنین بخوانید: تفاوت پیانو دیجیتال و آکوستیک

نتیجه گیری کلی از تفاوت بین کیبورد و پیانو دیجیتال؛ چه پیانویی بخریم؟

باتوجه به مواردی که در بالا مورد بررسی قرار دادیم، کیبورد، سازی است که برای یادگیری اصول اولیه موسیقی گزینه خوبی محسوب می‌شود که می‌توانید با تعدد صدایی که در اختیار شما قرار می‌دهد، ترکیب کردن صداهای مختلف را تجربه کنید و به آهنگ‌سازی بپردازید؛ درست است که کیبوردها در مقایسه با پیانوهای دیجیتال، ساز قدرتمندی به شمار نمی‌روند؛ اما این تصور چندان درست نیست که فکر کنید کیبوردها سازی هستند که فقط برای افراد مبتدی مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ زیرا کیبوردهایی با سطح‌های متفاوتی وجود دارند که می‌تواند با توجه به نیازهای نوازنده انتخاب و خریداری شود.

چنانچه تصمیم خود را به طور جدی برای یادگیری پیانو گرفته‌اید، به سراغ کیبوردها نروید؛ زیرا پیانوی دیجیتال به دلیل شباهتی که به پیانو آکوستیک دارد، انتخاب بهتری محسوب می‌شود؛ فرقی نمی‌کند که به عنوان یک مبتدی شروع به یادگیری پیانو می‌کنید یا به عنوان یک نوازنده حرفه‌ای تصمیم به خرید یک پیانو جدید گرفته‌اید؛ اگر با پیانوهای دیجیتال یادگیری خود را آغاز کنید، بعدها راحت‌تر می‌توانید آموخته‌هایتان را روی پیانوهای آکوستیک اجرا کنید.

خرید پیانو در سازپلازا

سعی کنید تا حد امکان، پیانوهای دیجیتال را از فروشگاه‌های معتبری همچون سازپلازا خریداری کنید که بتوانید در صورت بروز هر مشکلی از مشاوره و راهنمایی کارشناسان و همچنین خدمات پس از فروش آن بهره‌مند گردید تا نگرانی خود را در زمینه خراب شدن پیانو و بروز مشکلات احتمالی کاهش دهید.

فروشگاه سازپلازا به عنوان برترین فروشگاه آنلاین آلات موسیقی است که با سابقه درخشان چندین ساله خود علاوه بر خرید حضوری، امکان خرید آنلاین را برای مشتریان خود فراهم کرده است تا بتوانند در کمترین زمان ممکن خرید خود را انجام دهند؛ همچنین مشتریان عزیز می‌توانند به صورت تلفنی یا آنلاین از کارشناسان فروش مجموعه مشاوره رایگان دریافت کنند و در نهایت بهترین ساز را خریداری کنید.

 

مطالب مرتبط​

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
فروشگاه
علاقه مندی
0 محصول سبد خرید
حساب کاربری من