به وب سایت سازپلازا خوش آمدید.

وبلاگ

نگهداری پیانو دیجیتال و آکوستیک + روش‌های افزایش عمر پیانو

نگهداری پیانو دیجیتال و آکوستیک + روش‌های افزایش عمر پیانو

نگهداری از پیانو

لیست محتوا

شاید تصور کنید اکنون که پس از ماه‌ها تحقیق و مشورت و پرداخت یک هزینه چشم‌گیر، پیانو مورد علاقه خود را خریداری کرده‌اید، کار شما به پایان رسیده است و دیگر به مراقبت و نگهداری از پیانو نیازی پیدا نخواهید کرد؛ اما به جرات باید بگوییم که این تازه اول ماجرا است و هر وسیله‌ای از جمله پیانو بیش از هرچیزی نیاز به مراقبت صحیح و رسیدگی مداوم دارد و این امر نه تنها باعث حفظ زیبایی بصری آن می‌شود؛ بلکه طول عمر پیانو را نیز افزایش می‌دهد.

این پروسه از زمانی که پیانو خود را تحویل می‌گیرید و آن را به منزل خود حمل می‌کنید، آغاز می‌شود و تا لحظه‌‌ای که با خارج شدن کوک و خرابی هریک از قطعات آن مواجه می‌شوید، ادامه خواهد داشت.

در این مقاله سعی داریم تا شما را با بهترین روش‌های مراقبت و نگهداری پیانو دیجیتال و آکوستیک آشنا کنیم تا بتوانید سال‌ها از این ساز زیبا و دوست‌داشتنی استفاده کنید و طول عمر مفید پیانو خود را افزایش دهید؛ پس در ادامه مطلب همراه ما باشید.

۱.حمل پیانو به روش صحیح

الف.استفاده از ماشین‌های مخصوص حمل پیانو

پیانو وسیله‌ای است که با ظرافت خاصی طراحی می‌شود؛ به همین دلیل از حساسیت بسیار زیادی برخوردار است و نیاز به مراقبت و توجه ویژه‌ای دارد. برای نگهداری بهتر پیانو توصیه می‌کنیم، به هنگام خرید و حمل آن به منزل، از ماشین‌های مخصوص حمل پیانو استفاده کنید تا این ساز حساس و ظریف را بدون کوچک‌ترین آسیبی تحویل بگیرید.

استفاده از ماشین‌های مخصوص حمل پیانو

 

ب. حمل پیانو با احتیاط کامل

اگر به هر دلیلی تصمیم گرفتید خودتان به حمل و نقل پیانو بپردازید یا نیاز داشتید برای تغییر دکوراسیون منزلتان آن را به مکان دیگری منتقل کنید، توصیه می‌کنیم که با احتیاط کامل به انجام این کار بپردازید؛ زیرا هرگونه بی‌احتیاطی ممکن است، همه هزینه و زمانی را که صرف خرید این ساز نفیس و گران‌بها کرده‌اید، از بین ببرد و باعث کاهش طول عمر پیانو شما شود.

ج. استفاده از تسمه‌های مخصوص حمل پیانو

باید برای انتقال پیانو از تسمه‌هایی که مخصوص حمل پیانو طراحی شده است، استفاده کنید؛ زیرا در غیر این‌صورت با مشکلاتی همچون زخمی شدن بدنه پیانو، ترک برداشتن صفحه رزونانس و یا شل شدن گوشی‌ها مواجه می‌شوید؛ پس باید قبل از هر اقدامی برای جابه‌جایی پیانو، آن را بسته‌بندی کنید و از ایمن بودن آن اطمینان کامل حاصل نمایید.

د. توجه به پایه‌های پیانو به هنگام حمل

مهم‌ترین قسمتی که هنگام حمل و نقل پیانو باید بدان توجه داشته باشید، پایه‌های پیانو است؛ زیرا این قسمت به هنگام جابه‌جایی بیشتر از سایر قسمت‌ها مورد آسیب قرار می‌گیرد؛ همچنین نکته‌ای که توجه به آن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، نحوه گرفتن بدنه برای بلند کردن پیانو است؛ زیرا باید بدنه از جایی گرفته شود که استحکام لازم برای بلند کردن و تحمل وزن پیانو را داشته باشد.

استفاده از تسمه‌های مخصوص حمل پیانو

 

۲. مکان نگهداری پیانو

پس از خرید پیانو و حمل صحیح آن به محل موردنظر، اولین دغدغه‌ای که با آن روبه‌رو خواهید شد، مکان قرارگیری و نگهداری پیانو است. در ابتدا خوب فکر کنید و ببینید کدام مکان می‌تواند بهترین گزینه برای قرارگیری پیانو شما باشد؛ چراکه توصیه می‌شود تا حد امکان پیانو در یک جای ثابت نگه داشته شود و از تغییر مکان آن جلوگیری شود.

نکته: هرگونه تغییری در مکان پیانو و یا شرایط جوی اطراف آن می‌تواند در کوک و تنظیمات این ساز تاثیر به‌سزایی داشته باشد و هزینه گزافی بر دست ما باقی بگذارد.

به منظور تصمیم‌گیری بهتر برای تعیین یک محل مناسب برای قرار گیری پیانو ،‌ پیشنهاد می‌کنیم این ساز را مانند یکی از فرزندان خود در نظر بگیرید؛ با همان نگرانی‌ها و با همان حساسیت‌ها! پس در گام اول از خود بپرسید چه شرایط محیطی و دمایی می‌تواند برای سلامت فرزندتان مناسب باشد و چه عواملی می‌تواند در نگهداری آنها نقش مفید‌تری ایفا کند؟

در ادامه مطلب سعی داریم تا شما را با بهترین مکان قرارگیری پیانو و صحیح‌ترین شرایط نگهداری آن آشنا کنیم؛ پس همراه ما باشید.

محافظت پیانو در برابر سرما و گرما

 

الف) محافظت پیانو در برابر سرما و گرما

یکی از مواردی که در نگهداری پیانو و افزایش طول عمر پیانو نقش اساسی دارد، محافظت از آن در برابر سرما و گرما است؛ چراکه حرارت می‌تواند بیشترین صدمه را به پیانو شما وارد کند و موجب آسیب رساندن به بدنه پیانو و تغییر رنگ آن ‌‌شود؛ همچنین این افزایش دما در بسیاری از موارد موجب خارج شدن کوک و رگلاژ پیانوهای آکوستیک می‌شود.

برای نگهداری پیانو در برابر دمای محیط توصیه می‌کنیم تا حد امکان پیانو خود را در مجاورت وسایل گرمایشی مانند شوفاژ، شومینه و بخاری قرار ندهید؛ البته این محدودیت فقط به وسایل گرمایشی ختم نمی‌شود؛ زیرا قرار گرفتن این ساز کنار دیوارهایی که از درون آنها لوله‌های آب گرم یا لوله دودکش بخاری می‌گذرد، نیز ممکن است موجب آسیب رساندن به پیانو شود.

پیانو خود را در مجاورت دیوارهایی که از پشت با خیابان و فضای آزاد در ارتباط هستند، قرار ندهید؛ زیرا این دیوارها طی شبانه روز گرم و سرد می‌شوند و مانع به وجود آمدن شرایط متعادل دمایی برای ساز خواهند شد.

نکته: فاصله استاندارد پیانو از وسایل گرمایشی مثل شومینه و بخاری گازی که در تماس مستقیم با آتش و حرارت قرار دارند، ۵ متر و از وسایلی مانند رادیاتور و شوفاژ که گرمای به نسبت کمتر و متعادل‌تری تولید می‌کنند،  ۳ متر در نظر گرفته شده است.

محافظت پیانو در برابر سرما و گرما

 

ب) دور نگه داشتن پیانو از پنجره

همانطور که می‌دانید جنس بدنه یک پیانو از چوب ساخته می‌شود و عواملی مانند قرار گرفتن در نور مستقیم خورشید و همچنین تغییر ناگهانی شرایط جوی مانند بارش باران و افزایش رطوبت هوا منجر به تغییر رنگ پیانو خواهد شد، پس توصیه می‌کنیم، از قرار دادن پیانو در مجاورت پنجره شدیدا خودداری فرمایید.

نکته اول: اگر بنا به هر دلیلی به ناچار مجبور به قرار دادن پیانو در مجاورت پنجره شدید و گزینه بهتری نداشتید، می‌توانید از اسپری‌های مات کننده شیشه یا برچسب‌های مخصوص برای جلوگیری از نور مستقیم خورشید استفاده کنید یا با بهره‌گیری از پرده‌های ضخیم اثر فرسایشی محیط را به حداقل خود برسانید.

نکته دوم: از باز کردن پنجره‌ای که در مجاورت پیانو شما قرار دارد  اکیدا خودداری کنید.

 

ج) دور نگه داشتن پیانو از رطوبت بیش از اندازه

دور نگه داشتن پیانو از رطوبت بیش از اندازه یکی از مواردی است که در نگهداری پیانو و افزایش طول عمر پیانو مورد بررسی قرار می‌گیرد؛ زیرا رطوبت بیش از اندازه هوا نه تنها به بدنه چوبی پیانو آسیب می‌رساند و باعث ترک خوردن صفحه و باد کردن آن می‌شود، بلکه منجر به زنگ زدن سیم‌های پیانو آکوستیک نیز می‌گردد و نمد سر چکش‌ها را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد و در نهایت سبب ایجاد یک صدای بی‌کیفیت و ناهنجار از پیانو می‌شود.

اما این آسیب‌ها فقط به این نقطه ختم نخواهند شد؛ چرا که می‌تواند در مرور زمان اجزای دیگری مانند پین‌ها و صفحه چدن را نیز تحت تاثیر قرار دهد و همچنین موجب ایجاد چسبندگی در صفحه کلید، تاب برداشتن صفحه رزونانس یا تغییر شکل قطعات چوبی اکشن پیانو شما شود.

نکته: توصیه می‌کنیم پیانو خود را در مکان‌های دخمه مانندی همچون زیرزمین، موتورخانه، پارکینگ و گلخانه که هوای مناسب و کافی در آنها وجود ندارد، قرار ندهید.

د) جلوگیری از خشکی هوای اطراف پیانو

برای نگهداری پیانو همانطور که رطوبت هوا موجب صدمه دیدن پیانو می‌شود، خشکی هوا نیز به نوبه خود سبب آسیب‌های جدی می‌گردد و در صورت شدت گرفتن منجر به منقبض شدن چوب‌ها، نمد و دیگر اجزای اکشن پیانو می‌شود. در اثر تشدید خشکی هوا، صفحه رزونانس ترک برمی‌دارد و نه تنها منجر به برهم زدن کوک پیانو می‌شود، بلکه سبب می‌گردد تا به هنگام نواختن، صدای نا‌به‌هنجاری نیز تولید کند.

از طرفی خشکی هوا منجر به آلوده شدن هوای اتاق می‌شود و این امر می‌تواند آسیب‌های دیگری به پیانو شما وارد کند. برای جلوگیری از خشکی هوای اطراف پیانو و متعادل نمودن رطوبت هوا می‌توانید از وسایلی همچون رطوبت‌ساز و رطوبت‌سنج استفاده کنید؛ همچنین می‌توانید از روش‌های طبیعی همچون نگهداری گیاهان آپارتمانی دارای برگ‌های پهن یا قرار دادن گلدان‌های حاوی آب در معرض نور آفتاب بهره گیرید.

چه دمایی برای نگهداری پیانو مناسب است؟

برای نگهداری صحیح از پیانو باید دما و همچنین میزان رطوبت و خشکی هوا در یک تناسب منطقی قرار داشته باشند.

رطوبت نسبی محیط (درصد)     دما  (درجه سانتیگراد)
۵۵-۳۰  ۱۰
۵۶-۳۱ ۱۵
۵۸-۳۲ ۲۰
۶۰-۳۴ ۲۵
۶۲-۳۵  ۳۰
۳۷-۶۵  ۳۵

در نهایت باید بگوییم مناسب‌ترین دما برای نگهداری پیانو بین 18 تا 27 درجه سانتیگراد و بهترین رطوبت بین 50 الی 60 درصد است.

نکته اول: اگر رطوبت نسبی محیط شما کمتر از حد لازم باشد، باید رطوبت محیط را با روش‌هایی که در بالا ذکر کردیم افزایش دهید و اگر از حد استاندارد بیشتر باشد باید داخل پیانو، خشک کننده هوا یا کیسه‌های رطوبت‌گیر قرار دهید.

نکته دوم: بر خلاف باور عموم، قرار دادن یک ظرف آب درون پیانو نه تنها به تنظیم رطوبت درونی آن کمک نمی‌کند، بلکه باعث زنگ زدن سیم‌ها و آسیب دیدن پیانو نیز می‌شود.

چگونه میزان رطوبت و خشکی هوای محیط اطراف پیانو را اندازه گیری کنیم؟

 • ۳ عدد قالب یخ کوچک، در یک لیوان بریزید؛
 • سپس مقداری آب به لیوان خود افزوده کنید؛
 • به مدت ۳ دقیقه صبر کنید تا لیوان حاوی یخ در محیط اطراف پیانو قرار گیرد؛
 • پس از گذشت ۳ دقیقه اگر سطح خارجی لیوان شما مرطوب بود، به این معناست که هوای خانه شما به اندازه کافی مرطوب است؛ اما اگر سطح خارجی لیوان دارای هیچ‌گونه رطوبتی نباشد، متوجه خواهید شد که فضای محیط بسیار خشک است.

۳. عدم قرار دادن هرگونه شی بر روی پیانو

یکی از اشتباهات رایجی که در نگهداری پیانو وجود دارد این است که برخی از افراد به پیانو خود به چشم یک وسیله‌ برای طراحی دکوراسیون منزل نگاه می‌کنند و از ‌آن به عنوان یک میز برای قرار دادن گلدان، قاب عکس و وسایل زینتی استفاده می‌کنند و موجب آسیب رساندن به آن می‌شوند.

همانطور که می‌دانید بدنه پیانو از چوب ساخته شده است و قرار دادن این وسایل ممکن است باعث زخمی شدن، شکستگی و باد کردن چوب بدنه شود و به علت حالت ارتعاشی مشکلاتی را نیز در زمینه کیفیت صدا برای ساز شما ایجاد کند.

نکته: قرار دادن اشیا سنگین ممکن است باعث افت صدای پیانو شود و یا صدای نابه‌هنجاری تولید کند.

عدم قرار دادن هرگونه شی بر روی پیانو برای محافظت از پیانو

 

۴. نگهداری پیانو در برابر مایعات شیمیایی

از قرار دادن موادی همچون محصولات پلاستیکی (بجز پلی‌اتلین)، محصولاتی از جنس وینیل، مواد حاوی الکل و همچنین مایعاتی از قبیل لوازم آرایش، عطر، ادکلن، حشره‌کش، خوشبو کننده هوا و هر نوع مایعات یا گاز تحت فشار رنگ تینر با مشتقات نفتی اکیدا خودداری کنید.

اگر ناگهان با ریختن مواد شیمیایی همچون لاک، رنگ و مواردی مشابه آنها روی بدنه پیانو یا کلاویه‌ها مواجه شدید، برای از بین بردن آن به هیچ وجه از مواد پاک کننده مانند استون یا الکل استفاده نکنید؛ زیرا استفاده از این مواد، باعث ذوب شدن کلاویه‌ها و تغییر رنگ بدنه می‌شود؛ در چنین موقعی بهتر است از شرکتی که ساز خود را از آن خریداری کردید کمک بگیرید.

نظافت پیانو دیجیتال برای افزایش طول عمر پیانو

 

۵. کوک صحیح پیانو در زمان‌بندی مناسب

یکی از مهمترین مواردی که می‌تواند به نگهداری پیانو شما کمک شایانی کند، کوک صحیح پیانو در زمان معین است؛ ممکن است این سوال پیش بیاید که چه عواملی موجب خارج شدن کوک پیانو شما می‌شود و این اختلال از چه راهی قابل تشخیص است؟ عوامل بسیاری وجود دارد که ممکن است باعث برهم خوردن تنظیمات کوک شود؛ از حرکت دادن غیرصحیح پیانو گرفته تا خشکی و رطوبتی که در هوای محیط وجود دارد و در بیشتر موارد به راحتی از صدایی که به هنگام نواختن از پیانو تولید می‌شود، قابل تشخیص است.

گاهی ممکن است کوک نبودن پیانو به راحتی قابل تشخیص نباشد و نیاز به یک فرد متخصص داشته باشد؛ از این رو تولیدکنند‌گان مشهور پیانو همچون یاماها و کاوایی به نوازندگان توصیه می‌کنند که در حالت معمول حداقل سالی ۲ بار به کوک کردن پیانو خود بپردازند و چنانچه به صورت حرفه‌ای به نوازندگی می‌پردازند باید به نسبت استفاده خود این دفعات را افزایش دهند.

اما مشکل عمده‌ای که برای نوازندگان پیانو آکوستیک وجود دارد، این است که کوک کردن این ساز به نسبت سازهای دیگر همچون گیتار و سه‌تار کار چندان راحتی نیست؛ زیرا در ساخت این ساز بیش از ۲۳۰ سیم تعبیه شده است و از این‌رو از پیچیدگی و حساسیت بسیاری برخوردار است.

برای نگهداری بهتر پیانو خود پیشنهاد می‌کنیم مقاله چه عواملی موجب خارج شدن کوک و رگلاژ پیانو می‌شود؟ را مورد مطالعه قرار دهید.

کوک صحیح پیانو در زمان‌بندی مناسب برای افزایش طول عمر پیانو

 

۶.خراب شدن قطعات پیانو

یکی از مواردی که در نگهداری پیانو دیجیتال با آن مواجه می‌شوید، خراب شدن قطعات پیانو است. پس از گذشت زمان با استفاده مکرر از پیانو متوجه می‌شوید که اجزای پیانو دیجیتال همچون کلیدها، دکمه‌ها و صفحه نمایش دیجیتال دیگر کارایی سابق را ندارند؛ به طور مثال ممکن است در هنگام نواختن یک قطعه یکی از کلاویه‌ها گیر کند و نوازندگی شما را با مشکل مواجه کند؛ همچنین ممکن است این اتفاق برای دکمه‌هایی که بر صفحه دیجیتال تعبیه شده‌اند نیز رخ دهد.

توصیه می‌شود که در صورت ایجاد هرگونه اختلالی در پیانو، به هیچ وجه خودتان با لوازم شخصیی که در اختیار دارید،‌ اقدام به تعمیر کردن آن نکنید؛ زیرا این کار باید به صورت کاملا تخصصی و حرفه‌ای انجام شود و تعمیر توسط یک فرد غیرمتخصص ممکن است یک مشکل کوچک را به مشکلی بزرگ‌تر تبدیل کند و دیگر جایی برای جبران باقی نگذارد!

بهترین راهکار در چنین مواقعی این است که به فروشگاه‌هایی همچون سازپلازا که به صورت تخصصی به فروش سازهای موسیقی می‌پردازند، تماس حاصل فرمایید و از مشاوره رایگان متخصصان آنها بهره ببرید؛ همچنین اگر پیانوی خود را از یک فروشگاه معتبر خریداری کرده باشید و دارای گارانتی معتبر باشد، تعمیرات به صورت رایگان انجام می‌شود.

۷. محافظت پیانو در برابر گرد و غبار

یکی از مواردی که در نگهداری پیانو دیجیتال و آکوستیک به ما کمک می‌کند، محافظت پیانو در برابر گرد و غبار است؛ زیرا گرد و غبار به طور معمول در هوا وجود دارد و نفوذ آن به داخل هر وسیله‌ای از جمله پیانو یک امر کاملا طبیعی محسوب می‌شود و این امر پس از مدتی موجب آسیب رساندن به پیانو شما می‌شود.

یکی از آسیب‌های جدی که در اثر نفوذ گرد و‌ غبار به پیانو شما وارد می‌شود، کدر شدن و تغییر رنگ کلاویه‌ها است، اما در پیانوهای آکوستیک آسیب وارده فقط به قسمت‌های ظاهری پیانو ختم نمی‌شود؛ بلکه به قسمت‌های داخلی پیانو همچون سیم‌ها، قطعات اکشن و درون مکانیسم پیانو آسیب جدی وارد می‌کند و با گذشت زمان در فعالیت این قسمت‌ها اختلال ایجاد می‌شود.

این ذرات پیانوهای دیجیتال را نیز بی‌گزند باقی نمی‌گذارند و نگهداری پیانو دیجیتال را نیز با مشکل روبه‌رو می‌کنند؛ چراکه نفوذ گرد و خاک زیاد در پیانوهای دیجیتال ممکن است باعث اختلال در جریان برق یا چسبندگی و سفتی کلاویه ها شود. برای جلوگیری از نفوذ گرد و غبار به پیانو دیجیتال، بهتر است وقتی برای ساعاتی از پیانو خود استفاده نمی‌کنید، درب آن را ببندید و یا روی آن را با کاور مخصوص یا یک پارچه معمولی بپوشانید.

محافظت پیانو در برابر گرد و غبار

 

۸.نظافت و تمیز کردن به موقع پیانو

یکی از مواردی که به نگهداری پیانو دیجیتال و آکوستیک و افزایش طول عمر این پیانوها کمک می‌کند، تمیز کردن صحیح و به موقع آن است؛ کلاویه‌های پیانو با توجه به رنگ سفیدی که دارند، بیشتر در معرض آلودگی قرار می‌گیرند و نیاز به مراقبت و نگهداری بیشتری دارند.

استفاده از یک دستمال نخی سفید مرطوب، می‌تواند بهترین گزینه برای انتخاب شما باشد؛ اما توصیه می‌کنیم قبل از اینکه شروع به تمیز کردن پیانو می‌کنید، دستان خود را به طور کامل با آب و صابون بشویید؛ زیرا چربی سطح پوست شما می‌تواند باعث ایجاد لکه در کلاویه‌های پیانو شود و زحمات شما را بی‌نتیجه کند.

همچنین می‌توانید برای اینکار از یک دستکش نخی استفاده کنید که دیگر نگران انتقال چربی‌های سطح پوستتان به پیانو نباشید؛ ترجیحا بهتر است این دست‌کش‌ها به رنگ سفید و فاقد هرگونه رنگی باشند تا به هنگام تمیز کردن پیانو رنگ دست‌کش بر روی کلاویه‌ها منتقل نشود و موجب لکه دار شدن آنها نگردد.

پیشنهاد می‌کنیم برای آگاهی بیشتر از روش‌های صحیح گردگیری و نظافت پیانو در زمان مناسب، سری به مقاله تمیز کردن پیانو دیجیتال بدون کوچک‌ترین آسیبی بزنید و با نگهداری صحیح طول عمر پیانو دیجیتال خود را افزایش دهید.

نظافت و تمیز کردن به موقع پیانو

کلام آخر

سعی کنید تا حد امکان، ساز موردنظرتان را از فروشگاه‌های معتبری همچون سازپلازا خریداری کنید که بتوانید در صورت بروز هر مشکلی از مشاوره و راهنمایی کارشناسان و همچنین خدمات پس از فروش آن مجموعه بهره‌مند گردید و نگرانی خود را در زمینه خراب شدن پیانو و بروز مشکلات احتمالی به حداقل ممکن برسانید.

سازپلازا یک فروشگاه آنلاین ادوات موسیقی با چندین سال سابقه درخشان است که علاوه بر خرید حضوری، امکان خرید آنلاین را برای مشتریان عزیز خود فراهم کرده است تا بتوانند در کمترین زمان ممکن خرید خود را انجام دهند و در صورت نیاز به صورت تلفنی یا آنلاین از کارشناسان فروش مجموعه، مشاوره رایگان دریافت کنند.

برای مشاهده قیمت و خرید پیانو دیجیتال کلیک کنید

 

مطالب مرتبط​

7 دیدگاه در “نگهداری پیانو دیجیتال و آکوستیک + روش‌های افزایش عمر پیانو

 1. r گفت:

  جدیدا با هر قدرت و شدتی کلاویه ها رو فشار میدم تغییری توی قدرت صدا ایجاد نمیشه و نمیشه نوآنس ها رو رعایت کرد. مشکلش چیه؟ (پیانوم دیجیتاله)

  1. sazplaza گفت:

   در تمامی پیانوهای دیجیتال امکان غیر فعال کردن حساسیت به ضربه پذیری هست. برای برگرداندن به تنظیمات زمانی پیانو خاموش هست اولین کلید از سمت راست نگه دارید سپس پیانو روشن کنید. این باعث می شود تمامی تنظیمات به تنظیمات کارخانه برگردد.(این روش در مورد برند یاماها کار می کند)

 2. مریم گفت:

  سلام مرسی از مطلب خوبتون،
  پیانو من کرگ هست جدیدا ۳تا از کلاویه ها سفت شدن و صدا نمیدن مشکل از کجاست؟ممنون میشم پاسخ بدید

  1. sazplaza گفت:

   سلام
   مشکل از سنسور صفحه کلید هست توصیه می کنم ببه پخش خدمات پس از فروش مان به شماره 02188904949 تماس کارشناس فنی بتوانند راهنمایی تان بکنند

 3. Ar گفت:

  سلام خسته نباشید.مدتیه که چند تا از کلاویه های پیانو مشکل پیدا کرده و صدا به شکلی شده که انگار کلاویه هارو میکوبید.حتی وقتی آروم میزنم صداش بلند هستش و موقع تمرین خیلی صداش روخه.مشکلش چی هست؟ (از پیانو دیجیتال یاماها استفاده میکنم)

  1. sazplaza گفت:

   سلام
   مشکل قسمت سنسور هست احتمالا کثیف شده و یا نیاز به تعویض سنسور باشد اگر از گارانتی آرشه جام حم استفاده می کنید پیانو ها پنج سال گارانتی دارند و این قسمت جز گارانتی می توانید با پخش خدمات پس از فروش به شماره 02188904949 تماس بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
فروشگاه
علاقه مندی
0 محصول سبد خرید
حساب کاربری من