وبلاگ

کلاویه پیانو چیست؟

کلاویه پیانو چیست؟

کلاویه پیانو چیست؟

لیست محتوا

پیانو یکی از پرطرفدارترین سازهای جهان است که امروزه هوادارن بسیاری را به خود اختصاص داده است؛ چراکه صدای این ساز به حدی زیبا و دل‌فریب است که هوش از سر هر شنونده‌ای می‌پراند. اگر شما نیز یکی از طرفداران پر و پا قرص پیانو هستید و دوست دارید این هنر بی‌نظیر را به طور حرفه‌ای فرا بگیرید، در گام اول نیاز دارید تا با بخش‌های مختلف این ساز آشنا شوید؛ امروز در کنار تیم مجرب سازپلازا سعی داریم تا شما عزیزان را با یکی از مهم‌ترین اجزای پیانو که همان کلیدهای سیاه و سفید است و کلاویه پیانو نامیده می‌شود، آشنا کنیم.

کلاویه پیانو چیست؟

کلاویه ، کلیدهایی است که نوازنده برای نواختن یک ملودی زیبا باید با انگشتان خود آن‌ها را نوازش کند تا یک صدای دلنشین از آن استخراج شود؛ این کلاویه‌ها به دو رنگ سفید و مشکی تقسیم می‌شوند که هریک نت مخصوص به خود را تولید می‌کنند؛ کلاویه‌های پیانو در هر اکتاو شامل هفت کلید سفید هستند که نت‌های دو، ر، می، فا، سل، لا و سی(C, D, E, F, G, A, B) را تولید می‌کنند.

در پیانوهای آکوستیک و کیبوردها میزان قدرت صدا با میزان فشار نوازنده به کلاویه‌ها رابطه مستقیم دارد؛ به این معنی که هر مقدار فشار وارده به پیانو بیشتر باشد، صدایی با تن بیشتر و قوی‌تر از آن خارج می‌شود و هرچقدر فشار وارده کمتر باشد، صدای آرام‌تری تولید می‌شود که این سیستم اولیه، حساسیت به شدت ضربه نامیده می‌شود.

کلید های پیانو

کلاویه های پیانو به چه صورت عمل می‌کنند؟

وقتی نوازنده شروع به نواختن پیانو می‌کند، در ابتدا یک کلاویه را فشار می‌دهد و همین امر منجر به پایین رفتن بخش زیرین کلاویه می‌شود و همچنین قسمت بالایی آن به بالا کشیده می‌شود؛ در زیر قسمت پایین کلاویه یک سوراخ تعبیه شده است و یک میله فلزی در آن فرو رفته است که این میله، Front rail key pin نام دارد؛ با فشار وارد شدن به قسمت پایین پیانو، کلاویه پایین می‌رود و روی سطحی که توسط Front rail punching اندازه گذاری شده است، جای می‌گیرد.

با فشردن کلاویه، قسمت بالایی یا انتهایی آن به سمت بالا حرکت می‌کند که دلیل اصلی این حرکت، طراحی خاص و منحصر به فرد آن است که روی Balance rail key pin قرار گرفته‌ است؛ در نهایت وقتی کلاویه به سمت بالا حرکت داده می‌شود، به هر اندازه‌ای که نوازنده به کلاویه ضربه وارد کرده باشد، فشار حاصله به اکشن منتقل می‌شود و هر چقدر این فشار بیشتر باشد صدای نواخته شده بیشتر خواهد شد.

همچنین بخوانید: نگهداری پیانو دیجیتال و آکوستیک

انواع کلاویه‌های پیانو + عکس های کلاویه پیانو

کلاویه‌های پیانو به دو دسته تقسیم می‌شوند: ۱. کلاویه‌های سیاه پیانو ۲. کلاویه‌های سفید پیانو. در ادامه مطلب به بررسی هر یک از این موارد خواهیم پرداخت؛ پس پیشنهاد می‌کنیم همراه ما باشید.

کلاویه های سیاه پیانو

شاید این سوال برای شما پیش بیاید که این کلاویه های سیاه رنگ چه تفاوتی با کلاویه های سفید دارند؟ در پاسخ باید بگوییم که تفاوت این کلیدها در نت‌های نواخته شده است؛ به این معنی که نت‌هایی که نوازنده با کلاویه های پیانو می‌نوازد، نیم پرده بالاتر یا پایین‌تر از دکمه سفید مجاور آن است و به زبان ساده‌تر وقتی نوازنده از روی نت‌ها،‌یک ملودی را می‌نوازد، فاصله دو کلید سفید یک پرده در نظر گرفته می‌شود؛ اما این در حالی‌ست که فاصله بین کلاویه‌های سفید و مشکی نیم پرده است.

تعداد کلاویه

مزایای کلاویه‌های سیاه پیانو

۱. کلاویه‌های سیاه در واقع ما را یاری می‌دهند تا به آسانی بتوانیم الگوهای نیمه‌گام را که در موسیقی به طور مرتب در حال اجرا هستند، بیابیم؛

۲. با کمک آنها امکان تشخیص نت‌ها بر روی پیانو از طریق چشم‌ها و انگشتانمان فراهم می‌شود.

انواع کلاویه های سیاه

کلاویه های سیاه به طور عمده به دو دسته کلیدهای flat و sharp تقسیم‌بندی می‌شوند:

کلید فلت (Flat)

کلید های فلت در واقع همان کلیدهای سیاهی هستند که در سمت چپ کلیدهای سفید قرار می‌گیرند. از دکمه C ، یک اکتاو پایین‌تر شامل کلیدهای Bb, Ab, Gb, Eb و Db است.

کلید شارپ (Sharps)

کلید های شارپ در واقع به کلید های سیاهی گفته می‌شود که بعد از کلیدهای سفید قرار می‌گیرند. از نت دوم پیانو Middle C، یک اکتاو بالاتر، به ترتیب از چپ کلیدهای #C#, D#, F#, G و #A قرار دارند.

تعداد کلاویه های پیانو

کلاویه های سفید پیانو

کلاویه‌های سفید دقیقا عکس کلاویه های سیاه عمل می‌کنند و به جای صدای تیز و صافی که توسط کلید های سیاه نواخته می‌شود، یک صدای طبیعی تولید می‌کند؛ از این رو به آنها natural keys  یا کلیدهای طبیعی گفته می‌شود.

Middle C یا نت دو میانی، اولین نتی است که برای نواختن پیانو باید آن را بیابید؛ زیرا همینطور که از نام این نت‌ها مشخص است؛ وقتی نوازنده در مقابل پیانو قرار می‌گیرد، این نت دقیقا در روبه‌روی او قرار می‌گیرد؛ اگر با دقت به قسمت میانی پیانو نگاه کنید با سه کلاویه سفید مواجه می‌شوید که دو کلاویه مشکی رنگ در میان آن تعبیه شده است که اولین کلید سفید از سمت چپ Middle C  است.

همچنین بخوانید: آموزش کامل نحوه کوک و رگلاژ پیانو

مزایای کلاویه‌ های سفید پیانو

۱. وقتی نام کلیدهای پیانو از یادتان رفت، کلیدهای سفید پیانو به شما کمک می‌کنند؛ فقط کافیست آن سه کلید سفیدی که دو کلاویه مشکی در کنار آن قرار گرفته‌اند، یعنی (C، D، F) را به یاد آورید؛ نام بقیه کلیدها به ترتیب F و G و A و B نام دارند که از طریق آن اسم کلیدهای سیاه را هم به یاد خواهید آورد.

کدام ساز کلاویه دارد

تفاوت کلاویه ها از نظر قیمت

کلاویه‌های پیانو دیجیتال در مدل‌های پایین دارای GHS‌ هستند و قیمت بسیار مناسبی دارند؛ اما قیمت کلاویه ها در مدل‌های بالاتر کمی متفاوت‌تر است و به نسبت جنس کلاویه و امکانات آن افزایش می‌یابد؛ به طور مثال در مدل‌های بالاتر اغلب سیستم اکشن GH3 تعبیه شده است؛ اما در مدل‌های بسیار حرفه‌ای‌تر تولید کنندگان به جای پلاستیک از NW یا چوب واقعی استفاده می‌کنند تا حس نواختن با پیانو آکوستیک در نوازنده ایجاد شود که همین امر موجب افزایش قیمت آنها می‌گردد.

یک توصیه مهم: پیشنهاد می‌کنیم قبل از خرید به فروشگاه‌های ادوات موسیقی بروید و اکشن‌های پیانوهای مختلف را مورد ارزیابی قرار دهید تا یک خرید ایده‌آل را تجربه کنید. در ادامه مطلب سعی داریم شما را با برخی از این اکشن‌ها آشنا کنیم.

کلاویه های پیانو دیجیتال چه تفاوتی با کلاویه های آکوستیک دارد؟

سازندگان پیانو پس از سال‌ها تجربه تولید، تصمیم گرفتند تا تغییراتی در کلید این ساز ایجاد کنند تا بتوانند پیانوهای دیجیتالی به بازار عرضه کنند که از نظر تاچ و صدا شباهت زیادی به پیانو آکوستیک دارد.

کلیدهای ساز سنگین نشده

وقتی می‌گویند وزن یک پیانو سنگین شده است، اصطلاحا به این معناست که وزن کلاویه را افزایش می‌دهند تا به آرام شدن حرکت آن کمک کنند؛ اما سازهایی که برای نوازندگان تازه‌کار ساخته می‌شود، از کلیدهای سنگین نشده استفاده شده است؛ همچنین شامل اکثر سازهای الکترونیکی خانگی و ارگ‌های بادی که معمولا در کلیساها و محل های سخنرانی استفاده می شوند، است.

اکشن پیانو

تفاوت رنج قیمت کلاویه‌های پیانو دیجیتال بر اساس اکشن

  • مدل‌های با رنج قیمت پایین یاماها، دارای اکشن GHS هستند؛ مانند پیانوهای P70/85 و YDP 143  و غیره؛
  • در مدل‌‌های یاماها با رنج قیمت متوسط از اکشن GH یا GHE استفاده می‌شود؛ مانند پیانوهایP140، CP33/300؛
  • اکشن پیانوهای مدل‌های بالاتر، GH3 است؛ مانند پیانوهای  CLP230/270 و  YDP163؛
  • اما بهترین نوع اکشن،‌اکشن با چوب طبیعی است که به NW مشهور است و تنها در پیانوهای گرانقیمت و نفیس به‌ کار برده می‌شود؛ مانند پیانوهای CVP309GP/CGP1000 و پیانو دیجیتال Clp 645.

همچنین بخوانید: آکورد پیانو چیست

وزن کلاویه ها

کلاویه‌ها در پیانوهای مختلف دارای وزن‌های متفاوتی هستند که در هنگام خرید پیانو با آن مواجه خواهید شد و این بدین معناست که وزن کلاویه‌‌ این پیانوها از کیبوردهای الکترونیکی ۶۱ کلاویه‌ای سنگین‌تر است و این نکته قابل ذکر است که تاچ پیانوهایی که دارای کلاویه‌های کاملا سنگین شده هستند، شباهت زیادی به پیانوهای آکوستیک دارد.

انواع کلاویه از لحاظ وزن

  • کمی سنگین شده (Light-weighted)
  • نیمه سنگین شده (Semi-weighted)؛ مانند تمامی مدلهای Chase، Hemingway و  Mantova تمامی مدل‌های Thomann به جز DP50 و همچنین تمام مدل‌های Williams تمامی مدلها؛
  • سنگین شده (Weighted)؛ مانند: CASIO مدلهای CDP120، CDP220 و تمامی مدلهایGalileo،  Orlaو همچنین مدل‌هایThomann  مدل DP50؛
  • کلاویه‌های کمی (light)سنگین شده؛ مانند: پیانوهای یاماها مدل های PSR, EZ, YPT, DGX230, DGX530, NP11, NP31, NP-V60, NP-V80؛
  • متوسط سنگین شده (Medium-weighted)؛ مانند: پیانوهایCASIO  مدلهای Celviano وPX Privia؛ پیانوهای Kawai مدلهای CL26 ،CL36 ، KDP90 و ES100؛ پیانوهای Korg مدلهایSP170S،  SP280وLP380؛ پیانوهایKurzweil  مدلKA110؛ و همچنین پیانوهای Yamaha مدلهایDGX650، P45، P115 ، YDP142 و  YDP-V240.

 کاملا سنگین شده (Fully-weighted)؛ مانند: پیانوهایBroadway  مدلهای EZ-102، B1، B3، BG1 و  MK10؛ پیانوهایClassenti  مدلهای CDP1 ،CDP2 ،CDP3i ،UD1 ،DG1  و GR1i؛ پیانوهای Kawai  مدل‌هایCN25، CN35،CA17، CA67، CA97، CS4،CS7 ،CS10  وES7؛ پیانوهای Kurzweil مدل‌هایM210، M1 ،M3W ، MPS10، MPS20، MP10F MP15، MP20F، CUP2، CUP110، CUP2A ، MPG200 و CGP220W؛ پیانوهای Roland مدل‌های RP401R، F140R، RD800، F20، FP50، FP80، HP504،  HP603، HP605، HPi50e، LX7، LX17 ، DP90e و DP90Se؛ پیانوهای Yamaha  مدل‌هایYDP-S52، YDP162، YDP181، CLP525، CLP535،  CLP545، CLP575، CLP585، CLP565GP، CVP701، CVP705، CVP709، CVP709GP، P255، CP300، NU1، N1،  N2و N3؛

نکته: وزن کلاویه‌هایی که در بالا به آنها اشاره کردیم، تفاوت کمی با یکدیگر دارند؛ اما توصیه می‌کنیم در هنگام خرید از پیانو را انتخاب کنید که دارای کلاویه‌ های کاملا سنگین شده باشند؛ هرچند این پیانوها اغلب گران‌قیمت هستند؛ مدل‌های پیانو با وزن متوسط در رده دوم قرار می‌گیرند و گزینه مناسبی برای انتخاب هستند.

کلید های پیانو

تهیه پیانو دیجیتال از مراکز معتبر

برای خرید پیانو دیجیتال اولین نکته‌ای که نیاز به توجه و بررسی بیشتر دارد، مرغوبیت ساز و اصل بودن آن است؛ زیرا مراکز خرید زیادی وجود دارند که نه تنها پیانو های دیجیتال تقلبی را با کیفیتی نامطلوب به شما ارائه می‌دهند؛ بلکه گارانتی معتبری نیز برای محصولات خود ندارند؛ از این رو پیشنهاد می‌کنیم قبل از خرید به اصل‌بودن و گارانتی پیانو دیجیتال در مراکز مختلف توجه فرمایید و خرید خود را از مراکز معتبری همچون فروشگاه ابزارآلات موسیقی سازپلازا انجام دهید که با ارائه گارنتی آرشه جام جم خیال شما را از اصل‌بودن محصولات راحت می‌کند.

مجموعه سازپلازا با بیش از یک دهه سابقه درخشان در فروش پیانو های دیجیتال یاماها، می‌تواند یک گزینه ایده‌آل برای شما محسوب شود؛ زیرا این فروشگاه انواع مدل های جدید پیانو دیجیتال یاماها را به بازار عرضه می‌کند و کلیه محصولات خود را با گارانتی آرشه جام جام که خود نشان از اصل بودن محصولات این مجموعه دارد، به فروش می‌رساند.

شایان ذکر است که فروشگاه آلات موسیقی سازپلازا تمام محصولات خود را نیز به صورت بدون واسطه و با قیمتی معقول به فروش می‌رساند تا بتواند قدرت خرید را برای هم‌وطنان عزیز افزایش دهد؛ بنابراین پیشنهاد می‌کنیم برای دیدن بهترین مدل های پیانو دیجیتال یاماها ، سری به صفحه محصولات ساز پلازا بزنید و به منظور کسب اطلاعات بیشتر و همچنین دریافت مشاوره و راهنمایی های لازم برای خرید پیانو مناسب، با کارشناسان متخصص این مجموعه تماس حاصل نمایید.

بسیار خرسندیم که تا پایان این مطلب همراه ما بودید؛ امیدواریم که این مقاله مانند سایر مقالات سازپلازا مورد پسند شما واقع شده باشد و در زمان مناسب برای شما مفید واقع شود؛ خوشحال خواهیم شد اگر نظرات و پیشنهادات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

مطالب مرتبط​

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
فروشگاه
علاقه مندی
0 محصول سبد خرید
حساب کاربری من