به وب سایت سازپلازا خوش آمدید.

وبلاگ

آموزش کامل نحوه کوک و رگلاژ پیانو از صفر تا صد

آموزش کامل نحوه کوک و رگلاژ پیانو از صفر تا صد

رگلاژ پیانو

لیست محتوا

بعد از خرید پیانو یکی از مسائل مهمی که پس از گذشت زمان و استفاده مکرر از ساز با آن مواجه می‌شوید، کوک و رگلاژ پیانو است؛ فرقی ندارد که پیانو خود را از چه برندی انتخاب کرده باشید؛ زیرا حتی اگر خرید خود را از برندهای برتر پیانو انجام دهید نیز از این قاعده مستثنا نخواهید بود؛ هرچند پیانو برندهای مشهور همچون یاماها، کوک پیانو شما را به نسبت سایر برندهای متفرقه بیشتر نگه می‌دارند؛ اما مسئله‌ای که اهمیت فراوان دارد این است که نحوه کوک و رگلاژ پیانو به چه صورتی انجام می‌گیرد؟ زیرا کوک پیانو به نسبت سازهای دیگر از پیچیدگی بیشتری برخوردار است و نیاز به تخصص بیشتری دارد.

امروز با توجه به درخواست مکرر شما عزیزان قصد داریم در کنار تیم مجرب سازپلازا نحوه صحیح کوک و رگلاژ پیانو را به شما آموزش دهیم و نکات مهم دیگری را همچون زمان مناسب و هزینه کوک پیانو مورد بررسی قرار دهیم؛ پس پیشنهاد می‌کنیم در ادامه مطلب همراه ما باشید.

کوک و رگلاژ‌ پیانو به چه معناست و چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

کوک پیانو به بیان ساده به این معناست که با تنظیم پیانو، بین سیم‌های آن هماهنگی لازم را ایجاد کنید و فرکانس هریک را به فرکانس استاندارد برسانید تا صدایی گوش‌نواز از پیانو شما خارج شود. نحوه صحیح کوک کردن پیانو آکوستیک در واقع به وسیله چرخاندن پین‌های کوک انجام می‌شود تا نت موردنظر کوک گردد.

اما مواردی که در رگلاژ پیانو انجام می‌گیرد، شامل میزان کردن وزن کلاویه‌ها، تنظیم کردن لت آف، تنظیم فاصله چکش‌ها و زمان رفت و برگشت آن‌ها و بک چک‌ها است که انجام این موارد منجر می‌گردد تا پیانو به حالت استاندارد تنظیم شود؛ در حالت کلی به تنظیم کردن اکشن پیانو و بازگرداندن آن به حالت کارخانه یا استاندارد رگلاژ پیانو گفته می‌شود.

کوک و رگلاژ پیانو چیست؟

آیا با روش صحیح کوک و رگلاژ پیانو طول عمر پیانو افزایش می‌یابد؟

همانطور که می‌دانید ساختار یک پیانو به صورت سیم و چکشی است و در حالت استاندارد از 230 سیم تشکیل می‌شود که همین امر منجر گردیده است تا کوک و رگلاژ پیانو به آسانی سازهای دیگر انجام نگیرد؛ با یادگیری روش صحیح کوک و رگلاژ پیانو می‌توانید در بازه‌های مشخص به کوک کردن منظم پیانو خود بپردازید و به افزایش طول عمر آن کمک شایانی کنید؛ زیرا عوامل زیادی وجود دارد که باعث برهم خوردن رگلاژ و کوک پیانو شما می‌شود؛ از تغییرات دمایی گرفته تا حرکت دادن پیانو و لق شدن سیم‌گیرها که در مقاله عوامل موثر بر خارج شدن کوک و رگلاژ پیانو به طور کامل آن را مورد بررسی قرار دادیم.

چه زمانی نیاز به کوک و رگلاژ پیانو داریم ؟

قبل از این‌که به آموزش نحوه صحیح کوک و رگلاژ پیانو بپردازیم، لازم است تا از زمان مناسب برای کوک کردن پیانو آگاهی کافی داشته باشیم؛ زیرا تنظیم صدا و کوک پیانو مانند سازهای دیگر همچون گیتار و ویولون به دفعات زیاد و به صورت مکرر انجام نمی‌گیرد؛ بلکه زمان کوک کردن پیانو در حالت کلی طبق توصیه تولیدکنندگان مشهور پیانو همچون یاماها و کاوایی، حداقل سالی دو بار در نظر گرفته می‌شود که کاهش و افزایش این دفعات به میزان استفاده شما از پیانو، رابطه مستقیم دارد.

نکته اول:‌ اگر شما به عنوان یک نوازنده حرفه‌‌ای فعالیت می‌کنید و در طول روز چندین بار از ساز خود استفاده می‌کنید، باید حداقل سالی سه الی چهار بار به کوک یا تیون کردن پیانو خود بپردازید.

نکته دوم: اگر به تازگی پیانویی را خریداری کرده‌اید، باید این نکته را بدانید که پیانو نو نسبت به پیانوهای قدیمی با سرعت بیشتری از کوک خارج می شوند؛ پس برای تثبیت کوک پیانو نو امکان دارد تا چهار بار یا حتی بیشتر به تیون پیانو نیاز پیدا کنید.

چه علائمی نشانگر این است که پیانو شما نیاز به رگلاژ دارد؟

۱. بالا ماندن کلیدها؛
۲. کاهش پاسخ پیانو به تغییرات دینامیک؛
۳. عدم کارکرد صحیح پدال‌ها؛
۴. صدای اضافی هنگام نواختن.

روش‌های کوک و رگلاژ پیانو

ابزار لازم برای کوک و رگلاژ به روش صحیح

برای انجام نحوه صحیح کوک کردن یا تیون کردن پیانو ابتدا به تهیه ابزار مخصوص کوک نیاز خواهید داشت؛ این ابزار شامل انبر مخصوص کوک پیانو برای چرخاندن سیم‌گیرها و دستگاه تیونر برای تنظیم فرکانس مورد نظر است؛ همچنین می‌توانید از نرم افزارهای کوک بر روی تلفن همراه خود استفاده کنید. تیونرهای پیانو از اهرم کوک برای شل یا سفت‌کردن سیم‌ها به‌وسیله چرخاندن پین‌ها استفاده می‌کنند.

ابزار لازم برای کوک و رگلاژ

تیونر ها در کوک کردن پیانو چه اهمیتی دارند؟

در نحوه صحیح کوک و رگلاژ پیانو یکی از مواردی که نیاز به دانش و مهارت کافی دارد، قرار دادن هر نت در هارمونی مناسب است؛ بنابراین برای کوک کردن پیانو نه تنها به هنگام نواختن هر نت باید با دقت به صدای آن گوش فرا دهید؛ بلکه باید هارمونیک که همان محدوده فرکانسی است را در نظر بگیرید که این امر تنها با یک دستگاه تیونر قابل انجام است.

هارمونی صدا چیست؟

هارمونی فرایندی از ترکیب صداها با یکدیگر است که با شنیدن همزمان آن‌ها تحلیل می‌شود. این هارمونی تنها به موسیقی ختم نمی‌شود؛ بلکه هر یک از ما روزانه در حال تحلیل هارمونی صداهای متفاوتی هستیم؛ به طور مثال هارمونی صدای شما، منجر می‌گردد نت صدای شما از صدای دیگران متمایز شود؛ پس نگران نباشید! فقط نیاز به کمی تمرین دارید تا بتوانید به تشخیص هارمونی‌های هر تن بپردازید تا به صورت صحیح به کوک و رگلاژ پیانو خود بپردازید؛ به عنوان مثال هر دو تن در فاصله یک چهارم دارای یک هارمونی هستند؛ هارمونیک چهارم تن پایین‌تری دارد و هارمونیک سوم دارای تن بالاتری است.

تنظیم هارمونی صدای پیانو

نحوه کوک و رگلاژ پیانو

  • برای انجام نحوه صحیح کوک و رگلاژ پیانو، ابتدا باید با اجزای تشکیل‌دهنده آن آشنایی کامل داشته باشید تا بتوانید کوک و رگلاژ پیانو را بهترین نحو ممکن انجام دهید؛ در قسمت داخلی پیانو سیم‌ها به چند قسمت تقسیم شده است؛ یکی قسمت باس که به محض فشار دادن یک کلاویه، چکش تنها به یک سیم برخورد می‌کند و یک بخش دیگر در همین قسمت نیز وجود دارد که چکش با فشردن یک کلاویه با دو سیم برخورد می‌کند؛ ولی شما در هر دو حالت باید متوجه یک صدای واحد شوید؛
  • قسمت دوم که در قسمت میانی پیانو وجود دارد که با نام  middle شناخته می‌شود و با فشردن یک کلاویه که در این قسمت تعبیه شده است، هر کدام از این چکش‌ها به‌جای دو سیم، به سه سیم برخورد می‌کنند؛ ولی در کوک کردن پیانو برای اینکه بتوانید به طور واضح متوجه یک صدای واحد شوید، این سه سیم باید روی فرکانس استاندارد 440 هرتز تنظیم شود؛
تیونر مخصوص کوک پیانو
  • در هنگام تیون کردن پیانو به این نکته دقت داشته باشید که دستگاه های تیونرمخصوص کوک پیانو ، فقط برای تنظیم کردن یکی از این سیم‌ها به ما کمک می‌کند؛ ولی برای تنظیم صدای دوسیم دیگر باید از طریق گوش دادن متوجه هارمونی صدا شویم؛ زیرا گوش ما برای تنظیم صدای پیانو بسیار قوی‌تر از دستگاه‌های تیونر عمل می‌کند و دقت بیشتری دارد؛
  • اگر یکی از نت‌های پیانو شما به طور مثال نت «می» در صورت نواختن پیانو به‌جای یک صدا دو یا سه صدا به طور همزمان ایجاد کند، برای تنظیم کردن آن نت باید با استفاده از یک ابزار جداکننده بین یک سیم به طور مثال سیم سمت چپ با دوسیم دیگر یک فاصله ایجاد کنید تا صدای آن دوسیم دیگر قطع شود و چکش فقط به یکی از سه سیم مذکور برخورد کند و یک صدا از آنها خارج شود؛
آچار مخصوص کوک پیانو
  • برای انجام نحوه درست کوک و رگلاژ پیانو لازم است با استفاده از یک آچار مخصوص کوک پیانو، گوشی‌ یا پین بلوک مربوط به سیم مورد نظر را بگیرید و کلاویه مربوطه را به صورت مکرر فشار دهید تا خط‌هایی که تیونر نمایش می‌دهد، به صورت ثابت درآید؛
  • ابزار جدا کننده را بردارید و در کنار سیم سمت راست قرار دهید تا سیم این سیم همچنان صامت بماند؛ ولی سیم وسط آزاد شود؛ این‌بار قصد داریم سیم وسط را با استفاده از سیم سمت چپ از طریق گوش دادن نت تنظیم کنیم؛ برای اینکار ابتدا باید آچارکوک پیانو را بر پین بلوک وسطی که سیم وسط به آن متصل شده است، ‌قرار دهید.
  • سپس همان کلاویه را مجددا به صورت مکرر فشار می‌دهیم و چرخاندن پین مربوطه را تا جایی ادامه می‌دهیم که در دستگاه تیونر مانند سیم قبل خطوط نمایشگر ثابت شوند؛ اکنون دو سیم پیانو کوک شده‌اند؛
  • حال باید به سراغ سیم سوم یعنی سیم سمت راست برویم؛ برای تنظیم سیم سمت راست،‌ باید آن را با سیم وسط که در مرحله قبل به کوک آن پرداختیم، کوک کنیم؛ برای این‌کار مجددا ابزار جدا کننده را برمی‌داریم و در کنار سیم اول یعنی سیم سمت چپ که کوک آن را در ابتدا با دستگاه تیونر انجام دادیم، قرار می‌دهیم تا صدای آن قطع شود و این‌بار برای تنظیم سیم سوم از سیم وسط کمک می‌گیریم؛
  • برای تنظیم سیم سوم، آچار را بر پین مربوط قرار می‌دهیم و مانند دو سیم دیگر، چرخاندن پین بلوک را تا زمانی که خطوط روی دستگاه تیونر ثابت شوند، ادامه می‌دهیم؛ به این صورت شما موفق به تنظیم نت پیانو و کوک کردن پیانو خود خواهید شد.
ابزار مناسب کوک و رگلاژ پیانو

آیا نگهداری صحیح از پیانو، کوک و رگلاژ پیانو را به تعویق می‌اندازد؟

نکته‌ مهمی که باید قبل از تنظیم کوک و رگلاژ پیانو بدان توجه کنید نگهداری صحیح از پیانو است که می‌تواند علاوه بر افزایش طول عمر پیانو، زمان کوک پیانو شما را نیز به تعویق بیندازد که از مهم‌ترین این موارد می‌توان به طریقه صحیح حمل پیانو،‌ مکان نگهداری پیانو و همچنین نظافت و تمیز کردن به موقع پیانو اشاره کرد که در مقاله نگهداری صحیح پیانو و روش های افزایش طول عمر پیانو به طور دقیق آن را مورد بررسی قرار دادیم.

 

رگلاژ و کوک پیانو چقدر زمان می برد؟

همانطور که گفتیم رگلاژ و کوک پیانو با سازهای زهی دیگر تفاوت بسیاری دارد و در طی چند مرحله انجام می‌گیرد. برای رگلاژ و کوک پیانو به صورت حرفه‌ای باید این ساز را چندین بار به صورت رفت و برگشت تنظیم کنید؛ زیرا به دلیل تعدد زیاد سیم‌ها، فشاری معادل 16 هزار کیلوگرم به صفحه نگهدارنده سیم‌ها وارد می‌شود؛ در نتیجه وقتی در هنگام کوک کردن پیانو از سیم‌های باس به سیم‌های ریز حرکت می‌کنید، فشاری که بر روی سیم‌ها وارد می‌شود، تغییر می‌کند و این امر بر کوک سیم‌های قبلی تاثیر می‌گذارد؛ از این رو برای کوک کردن پیانو به چند بار رفت و برگشت و تصحیح و تغییر کوک‌های قبلی نیاز خواهید داشت.

کوک و رگلاژ پیانو

کوک و رگلاژ پیانو توسط خودتان یا یک تیم متخصص؟

اگر بخواهیم یک نتیجه‌گیری کلی از مطالب فوق داشته باشیم، باید بگوییم که با پیچیدگی و دشواری که در روند کوک و رگلاژ پیانو وجود دارد، بهتر است خودتان تا جای امکان به کوک کردن آن اقدام نکنید و کوک کردن و رگلاژ پویانو خود را به دست یک فرد متخصص بسپارید؛ مخصوصا اگر ابزار مورد نیاز کوک کردن پیانو را که در بالا به برخی از آن اشاره کردیم موجود نداشته باشید؛ زیرا پیانو، ساز بسیار حساسی است که کوچک‌ترین خللی در آن می‌تواند هزینه گزافی بر دستان شما بر جای بگذارد.

برای انتخاب یک تیم متخصص توجه به این نکته نیز ضروری است که هر مجموعه‌ای نمی‌تواند تنها با یک اسم و رسم ظاهری، گزینه مناسبی برای شما باشد؛ بلکه باید تعمیرکاران و تکنسین‌های پیانویی را انتخاب کنید که به صورت حرفه‌ای به کوک کردن پیانو می‌پردازند و علاوه بر اعتبار لازم، از دقت، وسواس و همچنین تعهد لازم جهت انجام نحوه صحیح کوک و رگلاژ پیانو برخوردار باشند.

کوک و رگلاژ پیانو چیست؟

نکته: پیانوهای دیجیتال به دلیل داشتن سیستم دیجیتالی و نداشتن سیم و چکش، هیچ نیازی به کوک پیدا نمی‌کنند و با قیمت مناسبی که دارند گزینه ایده‌آلی برای شما محسوب می‌شوند.

پیانو دیجیتال را از چه فروشگاهی خریداری کنیم؟

فروشگاه سازپلازا به دلیل سابقه درخشانی که در فروش پیانوهای دیجیتال دارد، می‌تواند یک گزینه ایده‌آل برای شما محسوب شود؛ زیرا این فروشگاه انواع مدل‌های جدید پیانو دیجیتال یاماها را به بازار عرضه می‌کند و کلیه محصولات خود را با گارانتی آرشه جام جام به فروش می‌رساند.

هدف ما در وبسایت ساز پلازا ارائه با اصالت ترین محصولات، در معتبرترین برندهای موسیقی دنیا است تا بتوانیم با اصالت محصولات خود، آسایش خیال مشتریان عزیز را فراهم کنیم؛ بنابراین پیشنهاد می‌کنیم برای دیدن بهترین مدل‌های پیانو دیجیتال یاماها ، سری به صفحه محصولات ساز پلازا بزنید و به منظور کسب اطلاعات بیشتر و همچنین دریافت مشاوره و راهنمایی لازم برای خرید پیانو مناسب، با کارشناسان متخصص این مجموعه تماس حاصل نمایید.

مطالب مرتبط​

1 دیدگاه در “آموزش کامل نحوه کوک و رگلاژ پیانو از صفر تا صد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
فروشگاه
علاقه مندی
0 محصول سبد خرید
حساب کاربری من